in

Emlak Danışmanı Bildirimlerinde Son Hafta !

28 Şubat 2021 tarihine kadar bildirimlerin yapılması gerekiyor.

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında yetki belgesi alan işletme sayısı toplamda 25 bini aştı. Bu işletmeler de, sorumlu emlak danışmanı ve emlak danışmanları ile sözleşmeli işletmelerine dair bilgileri 28 Şubat 2021 tarihine kadar taşınmaz ticareti bilgi sistemine aktarmaları gerekiyor.

Taşınmaz ticareti ile ilgili yönetmelik kapsamında, yetki belgesi alan emlak işletmeleri için verilen bildirim süresinin bu hafta dolacağını dile getiren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Emlak danışmanı işletmede sigortalı olarak çalışan pazarlama ve satış personelini ifade ederken, sorumlu emlak danışmanı ise işletmede faaliyetleri yürüten yetkili temsilcileri ifade etmektedir. Sözleşmeli işletme ise, sözleşmeye dayalı olarak o işletmenin iş yerinde taşınmaz ticaretiyle iştigal eden işletmeleri ifade ediyor. Bu üç ayrı meslek grubu mensubunun da Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi (TTBS) üzerinden 28 Şubat 2021 tarihine kadar bildirimlerinin yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Emlak Danışman Bildirimlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

TTBS sisteminde danışman bildirimlerinde dikkat etmeleri gereken konular ile ilgili de konuşan Özelmacıklı “Sisteme giriş yaptıktan sonra danışman bildirimi menüsü üzerinden gerek emlak danışmanlarının gerekse sorumlu emlak danışmanlarının TC kimlik ya da pasaport numaraları ile sorgulamaları yapılıyor. Emlak danışmanlarının bildirimi için seviye 4 veya seviye 5 mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları ve adli sicil şartlarını taşımaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

Sözleşmeli İşletme Bildirimlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sözleşmeli işletmenin yetki belgeli işletmenin iş yerinde taşınmaz ticaretiyle iştigal eden işletmeler olduğunu dile getiren Altın Emlak Genel Müdürü “Yetki belgeli işletme tarafından TTBS’ye bilgileri girilen işletme sahipleri, gerekli evrakları ile yetki belgesi başvurusunda bulunuyorlar. Bu bildirim ile sözleşmeli işletmeler, işletmenin altında ayrı bir yetki belgesine sahip oluyorlar” şeklinde konuştu.

Hatalı Bildirimlere Dikkat Edilmeli

Özelmacıklı “Ticaret Bakanlığı, Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi (TTBS) üzerinden sözleşmeli işletme ve danışman bildirimlerinin nasıl yapılabileceğine ilişin bir yardım rehberi de yayımladı. Bu rehbere de TTBS ana sayfasından erişilebiliyor. Eğer sözleşmeli işletmeler tarafından yapılan hatalı müracaatlar varsa, bu işletmeler de Ticaret İl Müdürlüklerine müracaat yaparak bu hataları düzelttirmeleri gerekiyor. Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edildiğinin tespit edilmesi ve bu aykırılığın sözleşmeyle bağlı olunan işletmenin denetimindeki hususlara dair olması halinde işletme ve sözleşmeli işletme ile ilgili tek tek idari para cezası uygulanabilecek” ifadelerini kullandı.

Ne düşünüyorsunuz?

203 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ordu’da 30 Bin Konutun Elektrik Enerjisi Çöpten Üretilecek

Niğde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Taşınmaz İhale İlanı Yayımladı