in ,

Emlak Katılım Bankası Yeni Finansman Çözümlerini Hizmete Sundu !

Emlak Katılım’dan kentsel dönüşümde güven verici finansman çözümleri…

Türkiye Emlak Katılım Bankası, kentsel dönüşüm ile riskli yapılarda ya da riskli alanlarda ikamet eden kat maliklerinin daha sağlam ve modern binalarda oturmalarını sağlamak için yeni finansman çözümleri geliştirdi. Emlak Katılım, can ve mal güvenliğini tehdit eden güçlendirmeye uygun yapıların güçlendirilmesine yönelik ya da güçlendirmeye uygun olmayan yapıların yıkılıp tekrar yapılmasına yönelik finansman çözümlerini müşterilerinin hizmetine sundu.

Türkiye’nin önemli bir deprem kuşağında olmasından dolayı riskli yapıların acil dönüşümünün kısa sürede gerçekleşmesi için gereken desteği en azami düzeyde sağlamaya çalışan Emlak Katılım, kentsel dönüşüme yönelik yeni finansman çözümleri sunmasının yanı sıra vatandaş ve müteahhit arasında yaşanacak muhtemel anlaşmazlıkların önüne geçerek taraflara güven verecek yeni finansman çözümlerini geliştirerek müşterilerinin hizmetine sundu.

Emlak Katılım geliştirdiği kentsel dönüşüm finansmanı çözümleri ile kat maliklerinin Kentsel Dönüşüm Finansman ihtiyaçlarının karşılanması ve tarafların hak ve menfaatlerinin korunması amacı ile binanın tekrar güçlendirilmesinin/inşasının güvenle tamamlanması hedeflenmektedir.

Dört Farklı İş Modeli Tasarlandı

Güçlendirme, Yerinde Birebir Dönüşüm (Emsal Artışı Olmayan), Yerinde Dönüşüm (Emsal Artışı Olan) ve Alansal Dönüşüm olmak suretiyle 4 adet iş modeli tasarlayan Emlak Katılım, her 4 modelde de kat maliklerine 120 aya kadar finansman kullandırılabilmektedir.

1. Güçlendirme Modeli

• Riskli yapılarda uygulanır,

• Mevcut binanın yıkılmadan güçlendirme yöntemleriyle güçlendirilmesidir,

• Güçlendirme maliyeti kat maliklerince finanse edilir,

• Kat malikleri tarafından yapılan peşin ödemeler/peşinatlar ve Emlak Katılım tarafından kullandırılan finansmanlar müteahhitin Emlak Katılım’a rehinli bloke hesabında toplanır ve Emlak Katılım tarafından ilerlemeye bağlı hakkediş usulü serbest bırakılır.

2. Yerinde Birebir Dönüşüm Modeli (Emsal Artışı Olmayan)

• Riskli yapılarda uygulanır,

• İlave emsal artışı olmadan mevcut bina yıkılıp tekrar inşa edilir,

• Proje yapım maliyeti kat maliklerince finanse edilir,

• Kat malikleri tarafından yapılan peşin ödemeler/peşinatlar ve Emlak Katılım tarafından kullandırılan finansmanlar müteahhitin Emlak Katılım’a rehinli bloke hesabında toplanır ve Emlak Katılım tarafından ilerlemeye bağlı hakkediş usulü serbest bırakılır.

3. Yerinde Dönüşüm (Emsal Artışı Olan);

• Riskli yapılarda uygulanır,

• İlave emsal artışı olan binalarda mevcut binanın yıkılıp alınan ilave emsal artışı ile tekrar inşa edilmesidir,

• Proje yapım maliyetinin bir kısmını kat malikleri üstlenir, kalan maliyeti müteahhit finanse eder.

4. Alansal Dönüşüm;

• Riskli alanlarda uygulanır,

• Kat malikleri ile müteahhidin anlaşma türüne göre finansman yapısı belirlenir.

Ayrıca kat malikleri, Emlak Katılım’dan kullanacağı kentsel dönüşüm finansmanlarında, konut için azami 200 bin TL ve güçlendirme için azami 80 bin TL olmak suretiyle 120 ay vadeye kadar ve yıllık kar payı oranı üzerinden 400 baz puan devlet desteğinden yararlanabilmektedirler.

Ne düşünüyorsunuz?

193 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Sezonluk Kiralar Tavan Yaptı

TOKİ, 30-31 Mart Tarihlerinde Konut ve İşyeri Satışı Yapacak