in

Emlak Satışında Yeni Düzenleme !

Resmi Gazete’de Yayımlanarak Yürürlüğe Girdi

Gayrimenkul satışları kapsamında iki önemli düzenleme Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yen düzenlemeye göre, mülkün borçlu şekilde devri yasaklanırken, beyan değerinin altına satışlarda kanunun belirlediği matrah değeri esas alınacak. Bu güne kadar ki uygulamalarda satışı yapılan gayrimenkulün satıştan önceki döneme ait ödenmemiş emlak vergisi borçlarından, taşınmazı satan ile birlikte taşınmazı alanın da müteselsilen sorumluluğu bulunuyordu ve yeni uygulama ile bu kanun hükmü geçerliliğini yitirdi.

Yeni Uygulamanın Özellikleri

Bundan böyle geçmiş döneme dair vergi borçlarını ödemeden mülkün devri söz konusu olamayacak. Tapu müdürlükleri devir ve ferağ işlemini, işlemin yapıldığı ayı takip eden ayın 15’inci günü akşamına kadar ilgili belediyelere elektronik ortamda bildirecek. Böylelikle miras, mahkeme kararı, cebri icra, kamulaştırma halleri ile özel kanunlarda öngörülen diğer haller haricinde emlak vergisi borcu bulunan bina ve arazinin borçlu şekilde devir ve ferağının yapılmaması, alıcı ile satıcı arasında oluşan ve yeni alıcı için sorun yaratan büyük bir problemi kökten çözmüş olacak.

Benzer şekilde aynı kontrol sistemi ile mülkün beyan değerinin altında yapılan satışlarda devlet, asgari beyan değerini esas alacak.

Halk arasında beyan değeri olarak bilinen, tapuda devletin resmi kayıtlarında görülen ve emlak vergisine esas olan değerin daha altında satış yapılabiliyor. Bu da vergi ve harç oranlarında eşitsiz bir uygulamaya neden oluyordu. Yeni kanunla satış bedeli ne olursa olsun asgari değer beyan değeri olarak kabul edilecek ve buna göre vergi ve harç ödenmesi sağlanacak. Sadece konut satışı baz alındığında bile 1 milyon 400 bini aşkın konut satışında yüzde 10’luk bir düşük beyan bile milyonlarca TL’lik harç kaybına yol açtığı için kanunla gerçek değeri beyan edilemese bile en azından beyan değeri üzerinden harç geliri garantiye alınıyor.

Ne düşünüyorsunuz?

139 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İller Bankasına Ait Arsalar Açık Artırma İle Satılacak

Model Sanayi Merkezi’nde Çalışmalar Hız Kesmeden Devam Ediyor