in ,

Emlak Vergisi 2.Taksit Ödemeleri Başladı !

Emlak vergisi muafiyeti kapsamında para iadesi nasıl alınır ?

Emlak vergisi 2. taksit ödeme tarihi 1 Kasım 2021 tarihinde başladı. Emlak vergisi muafiyet listesi içerisinde bulunan ancak ödeme yapmış olan milyonlarca kişi olduğu belirtilirken bu kişilere belediyeler geriye dönük 5 senelik para iadesi de yapıyor.

Emlak vergisi geriye dönük 5 yıl iadesi dilekçesi ile belediyelere yapılan başvurular ile ilgili Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından emsal karar açıklandı. Açıklanan karar ile emlak vergisi muafiyeti listesi içerisinde bulunan tek evi olanlara müjdeli haber geldi. Peki, kimler emlak vergisi öder, kimler emlak vergisi ödemez, emlak vergisi muafiyeti kimler için var, emekliler, ev hanımları, tek evi olanlar emlak vergisi öder mi ?

TEK EVİ OLANLAR EMLAK VERGİSİ ÖDER Mİ ?

Emlak vergisi muafiyeti için kişinin tek evi olması yeterli değildir. Ancak tek evi olanlara belirli kriterleri taşımaları halinde emlak vergisi muafiyet hakkı verilmektedir.

KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDER ?

Türkiye sınırları içerisinde taşınmaz mal olarak kabul edilen konut, arsa, işyeri, dükkan, daire, tarla, yazlık, bağ ve bahçe gibi malvarlığı olan herkes emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Ancak ev sahibi olan kişilerin belirli muafiyet şartlarını taşımaları durumunda emlak vergisinden muaf tutulma hakkı tanınmaktadır.

EMLAK VERGİSİ MUAFİYET ŞARTLARI NELERDİR ?

200 metrekareyi aşmamak şartı ile sahip olduğu tek konut için:

  • Emekli maaşı dışında başka hiçbir geliri olmayan emekliler,
  • Hiçbir geliri olmaması şartı ile ev hanımları,
  • İşsiz olan kişiler,
  • Şehidin dul eşi ve yetimleri ile engelli raporu olan bireyler emlak vergisi muafiyetinden faydalanabilmektedir.

EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ İLE GERİYE DÖNÜK PARA İADESİ NASIL ALINIR ? 

KDK tarafından açıklanan emsal karar ile başvuru yapan vatandaşa geriye dönük 5 senelik 4 bin 298 TL para iadesi yapılmasına karar verildi. Söz konusu emsal karar emlak vergisi muafiyeti olduğu halde para ödemesi yapan milyonlarca kişiyi kapsıyor. Bu durumunda olanlar emlak vergisi için geriye dönük 5 yıl iade dilekçesi yazarak para iadesi alabilecekler.

Başvurular yazılacak olan dilekçe ile ödeme yapılan belediyelerin emlak servisleri üzerinden yapılacak. KDK kararının emsal göstererek sizde ödemiş olduğunuz 5 senelik paranızı geri alabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

112 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Hakaret Eden Kiracı Evden Çıkarılabilir Mi ?

Bağcılar Ve Tuzla Belediyeleri Arsa Satışı Yapacak