in ,

Emlak Vergisi 2. Taksit Ödemesi 2021

Emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri için geri sayım başladı.

Mülkü, cinsi, genişliği ve lokasyonuna göre değişen emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri başlıyor. Taksitle ödeme yapmak isteyenler için başlayan süreç 30 Kasım’da sona erecek. Taşınmaz mala sahip olanlar, ödeme işlemlerini banka hesabına havale, EFT, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi ve E-Devlet üzerinden yapacaklar. Öte yandan bu yıl içerisinde gayrimenkul alanlar, emlak vergisini 2022 yılında ödemeye başlayacaklar.

EMLAK VERGİSİ NE ZAMAN ÖDENECEK ?

Emlak vergisinde ikinci taksit ödemeleri 1 Kasım tarihinde başlıyor. Taksitle ödeme yapmak isteyenler için başlayan süreç 30 Kasım’da sona erecek.

KİMLER MUAF OLACAK ?

  • 2021 yılında satın alınan bir mülk için sahip olunan tapu bedeli ve kimlik ile birlikte mülkün bağlı bulunduğu ilçe belediyesine gidilerek beyanda bulunulması gerekiyor.
  • Sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri bulunmayan emekliler, geliri olmadığını belgeleyenler, şehit yakınları, gaziler, engelli vatandaşlar ile Gaziler, engelliler, vefat etmiş emeklilerin yakınları brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konutları için emlak vergisinden muaf tutuluyor. Bu muafiyet durumu yalnızca konutlar için geçerli. Diğer mülk türleri bu muafiyetten yararlanamıyor. Muafiyetten faydalanmak için ilgili belediyelere gerekli evraklar ile başvuru yapılması gerekiyor.
  • Ayrıca muafiyet kapsadığı kişilerin ücret, ticari, sınai ve mesleki faaliyet geliri, tarımsal faaliyet geliri, işyeri ya da konut kira geliri, faiz ve temettü geliri ya da benzeri türde bir gelir elde etmemesi gerekmektedir. Ancak 2021 yılı için 49 bin TL’yi geçmeyen gelirler muafiyetten yararlanmaya engel değil.

ÖDEMELER NASIL YAPILACAK ?

Emlak vergisi ödemesi gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye yapılmaktadır. Belediyelerin veznelerine gidilerek, EFT/Havale yoluyla veya bazı belediyelerin internet siteleri üzerinden kredi kartı ile ödeme yapılması mümkün. Gayrimenkul sahibinin gayrimenkulden farklı bir şehirde bulunması durumunda, ödemeler tüm belediyelerden yapılabilir.

Bunun yanı sıra, Gelirler İdaresi Başkanlığı internet sitesi (gib.gov.tr) üzerinden ve E-Devlet kapısı aracılığı ile İnternet Vergi Dairesi üzerinden de yapılma imkanı bulunuyor. Ayrıca PTT şubelerinden, banka şubelerinden, bankaların internet şubelerinden ve cep telefonları üzerindeki mobil uygulamalardan da emlak vergisi ödenmesi mümkün.

Ne düşünüyorsunuz?

102 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kamuya Ait 5 Arazi Özelleştirilecek

Manisa, Kütahya ve Kars İllerinde Acele Kamulaştırma Yapılacak