in ,

Emlak Vergisi 2021

1 Ocak 2021’den itibaren uygulanacak emlak vergisi oranı…

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının Resmi Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile tekrar değerleme oranı 2020 için yüzde 9,11 olarak tespit edildi. 2020 yılına ait son geçici vergi dönemi için de bu oran uygulanacak.

Cumhurbaşkanının, tekrar değerleme oranının yüzde 50 fazlasını geçmemek ve yüzde 20’sinden az olmamak üzere yeni oranlar belirleme yetkisi bulunuyor.

Emlak Vergisinde Yeni Tarife

Yeni yılla beraber emlak vergisinde de artış yaşanacak. 1 Ocak 2021 itibarıyla emlak vergilerine yüzde 4,55 oranında zam gelecek.

Yılda İki Kez Ödeniyor

Emlak vergisi ödemeleri her yıl iki taksitle ödeniyor. İlk taksit ödemeleri Mayıs ayında yapılırken, ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı sonunda gerçekleştiriliyor.

Eğer konut 2020 yılında satın alındı ise 2021 yılında bu konut için vergi ödenmek zorunda. 2021 yılında satışı yapılan konutlar için ise bu durum satıcıya ait.

Kimler Muaf ?

Emlak vergisinden muafiyet de söz konusu. İşte emlak vergisinden muaf olanlar;

Geliri olmadığını beyan eden kişiler,

Sadece sosyal güvenlik kurumlarından aylık alanlar,

Gaziler, engelliler, şehit dul ve yetimler, brüt 200 metrekareyi geçmemek şartıyla sahip oldukları evler için emlak vergisinden muaf tutuluyorlar.

Ne düşünüyorsunuz?

190 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

Evinizi Değerinde ve Hızlı Satmanın 10 Adımı