in ,

Emlak Vergisi Borcu Olanlara 2021 Müjdesi !

Gecikme faizi ve cezalarına af geldi.

Yeniden Yapılandırma Kanunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanarak 9 Haziran 2021 Çarşamba tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni yapılandırma kanunu ile birlikte birçok borca olduğu gibi emlak vergisi borçlarına da yapılandırma hakkı tanındı. Mecliste yürütülen tartışmalı sürecin sonrasında yürürlüğe giren yeni yapılandırma kanunu kapsamında emlak vergisi borcu olanlar ve emlak vergisi bildiriminde bulunmadığı için ceza alan kişilere yapılandırma imkanı sunuldu.

EMLAK VERGİSİ BORCU OLANLARA 2021 MÜJDESİ ! BORÇLAR YAPILANDIRILIYOR !

Türkiye’de konut, işyeri, arsa ve tarla gibi taşınmazı olan kişiler tarafından her sene düzenli olarak emlak vergisi ödemesi yapılması zorunlu tutulmakta olup emlak vergisi muafiyeti hakkı olmamasına rağmen emlak vergisi son ödeme tarihi gelmesine rağmen borcunu ödemeyen kişilere aylık olarak emlak vergisi gecikme zammı uygulanmaktadır.

9 Haziran tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan 7326 sayılı kanun ile borç yapılandırma ile birlikte bu kişilere yeni bir fırsat sunulmuş oldu.

EMLAK VERGİSİ BİLDİRİMİ CEZASI İÇİN DE YAPILANDIRMA İMKANI !

30 Nisan 2021 tarihine kadar verilmesi gereken ancak tarih dolduğu halde verilmeyen emlak vergisi bildirimi cezası alan veya eksik tahakkuk eden mükelleflerce bildirim yapılması durumunda;

Hesaplanacak gecikme faizi yerine kanunun yayımlandığı tarihe kadar Yİ-ÜFE aylık değişim oranları temel alınarak hesaplanacak tutarın,

31 Ağustos 2021 tarihine kadar başvuruda bulunarak, kanunun 2. maddesinde belirlenen şartlar dahilinde ödenmesi koşuluyla; emlak vergilerine bağlı gecikme faizi, gecikme zammı ve vergi cezalarının tamamının tahsilinden vazgeçilecek.

Emlak vergisi borç yapılandırması için başvurular bağlı bulunan vergi dairesi veya belediyelerin emlak vergisi birimleri tarafından kabul edilecek.

EMLAK VERGİSİ BORCU ÖDENMEZSE NE OLUR ?

Emlak vergisi borçlarına her ay düzenli olarak gecikme zammı faizi işletilirken belediyelerin emlak vergisi borcuna haciz yetkisi de bulunmaktadır. Ancak belediyeler çoğu zaman bilhassa konutlar için bu yetkiyi kullanmayı tercih etmezken söz konusu taşınmazın satış işleminde emlak vergisi borcu yoktur yazısı istenmekte olup emlak vergisi borcu olan konutun satışı kesinlikle olası değildir.

Satış işlemi esnasında faizi ile birlikte emlak vergisi borcu tahsil ediliyor. Yapılandırma kapsamında faizin silinmesi sebebi ile yapılandırmanın kapsadığı borçlar için başvuru yapılması tavsiye ediliyor.

Ne düşünüyorsunuz?

345 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Miras Kalan Tarım Arazileri Masrafsız Birleştirilebilecek !

İstanbul’da Yeni Toki Projeleri