in ,

Emlak Vergisi Borcu Olanlara Tapuda Devir ve Ferağ Yasağı !

Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi.

19 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yayımlanarak yürürlüğe girdi. Emlak vergisi borcu olanlar için devir ve ferağ yasağı getirildi.

Yeni kanun ile Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında da bir dizi önemli değişiklik yapıldı ve yapı kullanma izin belgesi için yeni uygulamalara gidildi.

EMLAK VERGİSİ BORCU OLANLARA DEVİR VE FERAĞ YASAĞI GETİRİLDİ !

Resmi Gazete ile yayımlanan kanun kapsamında bulunan 14. madde ile “29/7/1970 tarihli ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununun 30 uncu maddesinin sekizinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “Tapu müdürlükleri, bina ve arazinin devir ve ferağında tapu ve kadastro harcının matrahında dikkate alınan emlak vergi değeri ile emlak vergisi borcunu ilgili belediyesi tarafından sağlanan sistem üzerinden elektronik ortamda sorgular. Mahkeme kararı, kamulaştırma halleri, miras, cebri icra ile özel kanunlarda öngörülen diğer haller hariç emlak vergisi borcu bulunan arazi ve binanın devir ve ferağı yapılmaz. Tapu müdürlükleri devir ve ferağ işlemini, işlemin yapıldığı ayı takip eden ayın 15’inci günü akşamına kadar ilgili belediyelere elektronik ortamda bildirir” ifadeleri ile emlak vergisi borcu bulunan arazi ve binanın devir ve ferağı yasaklanmış oldu.

Söz konusu kanuni düzenlemenin uygulamaya geçilebilmesi adına tapu dairelerini devir ve ferağ işlemlerini ilgili belediyelere bildirmelerini sağlamak amacıyla elektronik altyapının hazırlanması adına çalışmalara başlanacak. Bu nedenle kanun hükmünün uygulanması için geçiş süreci tanınacak. Belediyelerin konu ile ilgili alt yapılarını hazırlamaları ve kanun maddesini programa hazır hale getirmesi için 1 Ocak 2023 tarihine kadar süre tanınacak. Daha sonra ilgili tapu müdürlükleri tarafından sistem kullanıma başlayacak.

Ne düşünüyorsunuz?

122 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

20 İlde 10 Bin Sosyal Konut İçin İlk Adım Atıldı

İstanbul’da 13 Kamu Konutu Satışa Sunuldu