in ,

Emlak Vergisi İlk Taksit Ödemelerinde Son Gün !

Borcu olan konutun satışı yapılamayacak.

Taşınmaz sahiplerini ilgilendiren emlak vergisi her sene düzenli olarak ödenen vergiler arasında yer alırken emlak vergisi muafiyeti hakkı olan kişilerin dışında kalan tüm taşınmaz sahiplerinin vergi ödemesi gerekiyor.

Bu vergi, 31 Mayıs tarihinde mesai bitimi saatine kadar tek seferde ödenebileceği gibi tercihen de 2 eşit taksit şeklinde bir sonraki ödemesi Kasım ayında olmak suretiyle ödenebilecek.

EMLAK VERGİSİ ÖDENMEZSE NE OLUR ?

Belirli şartları taşıyan kişilere sağlanan emlak vergisi muafiyeti hakkı dışında kalan tüm taşınmaz sahipleri emlak vergisi borcunu ödemekle yükümlüdür. Emlak vergisi ödemesi zorunlu vergiler arasında bulunmakta olup zamanı gelmesine rağmen ödenmeyen emlak vergisi alacakları için devlet, gecikme zammı hesaplaması yapmaktadır.

Sahip olduğu taşınmazın tek evi olması ve evin büyüklüğünün 200 metrekareyi aşmaması şartı ile ev hanımları, emekliler, işi olmayan kişiler, engelliler ve şehidin dul eşi ile yetimleri emlak vergisi muafiyetinden faydalanmakta olup bu kişilerin dışında kalan tüm taşınmaz sahipleri her sene adlarına tahakkuk ettirilen emlak vergisini Mart ayı içerisinde başlayarak Mayıs ayı sonuna kadar ödemekle yükümlüdür. İsteyen kişilere belediyeler taksitle ödeme imkanı da sunmakta olup taksitle ödeme yapmak isteyen kişiler için emlak vergisi 2. taksit ödeme tarihi Kasım ayı olarak uygulanmaktadır.

VERGİ BORCU OLAN KONUTUN SATIŞI YAPILMIYOR !

Tapuda ev satışı için istenen evraklardan bir tanesi de emlak vergisi borcu yoktur yazısı olup tapuda satış işlemi sırasında emlak vergisi borç sorgulaması da yapılmakta, borcu olan konutun satış işlemlerine onay verilmemektedir. Satış işlemi sırasında taşınmaz sahibi hesaplanan gecikme faizi ile birlikte toplam borcu ödemektedir.

Ne düşünüyorsunuz?

113 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İzmir Büyükşehir Belediyesi 34 Arsayı Satışa Çıkardı

Ekrem İmamoğlu Bir Kere Daha Kanal İstanbul Projesini Eleştirdi