in ,

Emlak Vergisi Muafiyeti ! Emekliler Emlak Vergisi Öder Mi ?

Sıfır oranlı vergiden emekliler de faydalanıyor.

Emlak Vergisi Muafiyeti ! Emekliler Emlak Vergisi Öder Mi voorgo

Türkiye sınırları içerisinde taşınmazı olan bütün gayrimenkul sahiplerini yakından ilgilendiren emlak vergisi için belirli koşullar dahilinde muafiyet hakkı tanınıyor. Sıfır oranlı vergiden emekliler de faydalanıyor.

TEK EVİ VE ARSASI OLAN EMEKLİLER EMLAK VERGİSİ ÖDER Mİ?

Emekli olan kişiler tek evleri için emlak vergisinden muaf ancak söz konusu arsaya ait emlak vergisini ödemiş olmaları ve oturdukları konutun 200 metrekareyi aşmaması gerekiyor.

Devlet 200 metrekareyi aşmayan tek mesken için emeklilere sıfır oranlı emlak vergisi hakkı sunuyor. Bu hak kapsamında emekli, oturmuş olduğu tek evi için vergi ödemiyor. Ancak emeklinin emekli maaşı dışında bir geliri yer alıyorsa bu durumda emekli bu hakkını kaybediyor ve emlak vergisi ödemekle yükümlü tutuluyor. Yine emeklinin sahip olduğu tek konutu ara vermeksizin ikamet adresi olarak kullanması gerekiyor. Örneğin dönemsel olarak kullanılan yazlık evi, bağ evi gibi konutlar için de ne yazık ki emlak vergisi ödemesi yapması isteniyor. Ancak emekli yazlık evini sürekli ikametgah adresi olarak kullanırsa bu durumda emlak vergisi ödemiyor.

ÖDEME YAPAN EMEKLİYE PARASI İADE EDİLİYOR !

Emekli, emlak vergisi muafiyeti hakkı olduğu halde bu haktan haberdar olmadığı için para öderse geriye dönük en çok 5 senelik para için ödeme yaptığı belediyeye müracaat ederek parasının iade edilmesini talep edebiliyor.

Ne düşünüyorsunuz?

132 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Diyarbakır'da Kiralar Yüzde 300 Arttı voorgo.com

Diyarbakır’da Kiralar Yüzde 300 Arttı !

8 Milyon Konutun Zorunlu Deprem Sigortası yok voorgo.com

8 Milyon Konutun Zorunlu Deprem Sigortası yok!