in

Emlakçı Yetki Belgesi Muafiyetlerinde Son Tarih 31 Temmuz !

Yetki belgesi alınabilmesi için sağlanan muafiyetlerde son hafta !

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, konuya dair değerlendirmelerde bulundu.

“Emlak işletmelerinin yetki belgesi alabilmesine yönelik olarak getirilen muafiyetler 31 Temmuz’da sona eriyor. 14 Ekim 2020 tarihi itibarıyla taşınmaz ticaretine dair gelir ya da kurumlar vergisi veya meslek odası kaydı bulunan işletmeler adına 31 Temmuz’a kadar yapılan yetki belgesi başvurularında deneyim şartı aranmıyor. Ayrıca 31 Aralık 2021 tarihine kadar eğitim sertifikalarının yüklenmesi için de süre verilmiş oluyor. Ancak 31 Temmuz’dan sonra bu muafiyetlerden yararlanılamayacak.”

Özelmacıklı, yönetmeliğe dair son düzenlemelerin 16 Nisan tarihinde yapıldığını ifade etti. “Son düzenlemede yetki belgesi almak için istenen lise şartı da kaldırılmıştı. Yani ilköğretim mezunları da yetki belgesi alabiliyor. 14 Ekim 2020’den sonra yetki belgesi başvurusunda bulunan bu kişiler için Sorumlu Emlak Danışmanı mesleki yeterlilik belgesi, deneyim şartı ve 100 saatlik eğitim şartı bulunuyor” şeklinde konuştu.

Hala Eksiklerimiz Var

“Yönetmeliğimizde hala revizeye ihtiyaç duyulan hususlar söz konusu. Bunları rapor durumunda meclis toplantısında Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’a ilettik. Denetimin sağlanması, entegrasyon ihtiyaçlarımızın çözümü, sahibinden olarak verilen ilanların denetimi, portalların haksız programları, haksız hizmet bedeli talep eden aracılara dair düzenlemeler, TTBS sistemindeki iyileştirme ihtiyaçları, yabancılara pazarlama yapan firmaların takipleri, günlük kiralık işlemlerdeki aksaklıklar, pandemi kapsamına emlak işletmelerinin dahil edilmesi, damga vergisi ve hizmet bedeli düzenlemesi gibi birçok başlıkta çözüm bekliyoruz” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

172 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TOKİ’den 19 İle 20 Millet Bahçesi

Şanlıurfa Toki Konutlarına Başvuru Tarihi Açıklandı