in

Yetki Belgesi Olmayan Emlakçılar İçin İhbar Hattı Oluşturuldu !

Yetki Belgesi Olmayan Emlakçı İhbar Edilebilecek…

Gayrimenkul alım ve satımı ile uğraşanları yakından ilgilendiren yetki belgesi düzenlemesi geçtiğimiz Ekim ayında Resmi Gazete’de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Ancak yetki belgesi olmayanlar hala çalışmaya ve emlak portallarına ilan vermeye devam ediyor.

Emlak aracılık faaliyetleri yalnızca Yetki Belgesi alan işletmeler tarafından yapılabiliyor. Bu nedenle emlakçıların Yetki Belgesi’ne dikkat edilmeli. Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden bir emlakçının yetki belgesinin olup olmadığını öğrenmek için sorgulama yapabilirken belgesi olmadan faaliyet gösteren işletmeler de ihbar edebiliyor.

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi’ndeki geliştirmelerin devam ettiğini söyledi. “Ttbs.gtb.gov.tr adresinden ulaşılabilecek bilgi sistemi üzerinden emlak işletmelerinin yetki belgeleri sorgulanabiliyor. Bununla birlikte yetki belgesi olmadan emlakçılık faaliyetinde bulunan gerçek ya da tüzel kişilerin ihbar edilmesi amacı ile ihbar hattı sistemi devreye alındı. Bu sistemi kullanarak yetki belgeli emlak işletmeleri ve tüketiciler ihbar bildiriminde bulunabilirler” dedi.

İncelemeye alınacaklar…

Akdoğan, şikayetlerin Ticaret İl Müdürlükleri tarafından incelemeye alınacağını aktardı. “Tüketicilere tavsiyemiz yetki belgesi olmayan emlak işletmeleri ile çalışmamaları. Çünkü yetki belgesi sahibi olan işletmelerin tüketicilere ve bakanlığa karşı yükümlülükleri var” şeklinde konuştu.

Yetki belgesi olmamasına rağmen üye yapmaya devam eden ve ilan girişine izin veren portallara yönelik olarak yaptırımlar isteyeceklerini söyleyen Akdoğan, “Bizler bakanımızın söylediği ve yönetmelikte geçen yetki belgesi olmayan işletmelerin ilan verememesini istiyoruz. Lakin bu hususta ayak sürten, ilan girişlerine hatta üyeliklere farklı şekilde izin veren portallara yaptırımlar getirilmesi için bütün gücümüzle mücadeleye edeceğiz” şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

218 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Satışta Olan TOKİ Projeleri

Tarım Arazileri İçin Emlak Vergisi Ödenir mi ?