in

Emlakçılara Tanınan Süre Doluyor !

Mali Suçları Araştırma Kurulu yeni uygulama öncesi devreye girerek emlakçılara yükümlülüklerin yerine getirilmesi için mail göndermeye başladı.

Türkiye genelinde kayıtlı kayıtsız 300 binden fazla emlakçıyı yakından ilgilendiren düzenlemede geri sayım başladı.

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile emlakçılık işiyle uğraşan kişilere tanınmış süre 31 Mart’ta bitiyor. Yönetmelik kapsamında aşağı yukarı 26 bin emlak işletmesi yetki belgesi alırken, söz konusu tarihe kadar müracaat yapmayanlar ise 1 Nisan itibariyle emlakçılık yapamayacak. Ticaret Bakanlığı içeriğinde yetkisiz emlakçılık yapanların ihbar edilmesi için bir şikayet hattı kuruldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı içeriğindeki Mali Suçları Araştırma Kurulu da yeni uygulama öncesi devreye girerek emlakçılara yükümlülüklerin yerine getirilmesi için mail yollamaya başladı.

Emlak sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin taşıması gereken şartlar 5 Haziran 2018’de yayımlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile belirlenmiş ve gayrimenkul alım ve satım ve kiralama işiyle uğraşanlara yönelik yetki belgesi şartı getirilmişti.

Emlakçılık işiyle uğraşanlar için lise mezuniyeti ve staj, ofisler için ise m2 şartı gibi birçok düzenlemenin bulunduğu uygulamanın hayata geçmesi için belirlenen tarih ise son olarak 31 Mart 2021’e kadar uzatılmıştı.

Emlakçıları yakından ilgilendiren düzenleme için tanınmış sürede geri sayım başladı.

31 Mart’ta Sona Eriyor !

31 Mart tarihine kadar yetki belgesi başvurusunda bulunmayan işletmeler, müktesep haklardan (5 Haziran 2018 öncesinde bu işle kayıtlı olarak uğraşanlarda mezuniyet, ofiste m2 vs gibi şartlar aranmıyor) yararlanamayacak.

Başvuru yapmayan vergi ve oda kayıtlı emlakçılar bu tarihten sonra staj, sigortalı olma, mesleki deneyim kursu, mesleki yeterlilik belgesi, lise mezunu olma gibi şartların tamamını yerine getirmek zorunda olacak.

Ne düşünüyorsunuz?

210 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konut, Taşıt ve İhtiyaç Kredilerinde Yeni Faiz Oranları ! 26 Mart 2021

Bakan Kurum’dan Gençlere Müjde !