in

En Çok Kira Artışı Yaşanan İller

Kiralık konutlarda fiyat artışı en çok Muğla’da yaşandı.

Pandemi sürecinde zorlu geçen 2020 yılında gayrimenkul sektöründe değişimler yaşandı ve bazı il ve ilçelerin kiralık konut kategorilerinde yükseliş gerçekleşti. Buna göre, kiralık konutlarda fiyat artışı yüzde 68,42 ile en çok Muğla’da yaşandı. Muğla’yı yüzde 37,50 ile Denizli, yüzde 35,71 ile İzmir ve yüzde 28,57 ile Hatay takip etti. Muğla’da metrekare birim fiyatı 19 TL’den 32 TL’ye çıktı ve yüzde 68,42 oranında artış gerçekleşti. İkinci sırada kiralık konut fiyatlarının metrekare ortalamasının 8 TL’den 11 TL’ye yükseldiği Denizli var. Denizli’de artış yüzde 37,50 oranında. Üçüncü sırada 14 TL’den 19 TL’ye artan fiyatla yüzde 35,71’lik değişimin görüldüğü İzmir bulunuyor. Son sırada bulunan Hatay’da ise metrekare birim fiyatı 7 TL’den 9 TL’ye yükselerek yüzde 28,57’lik bir artış gerçekleşti.

Muğla’nın ilçelerinde ise en yüksek artış Bodrum’da. Bu ilde kiralık konutların ortalama fiyatı yüzde 206,89 oranında arttı ve 29 TL’den 89 TL’ye kadar yükseldi. İkinci sırada yüzde 80 artışla Milas, üçüncü sırada yüzde 53,33 artışla Fethiye bulunuyor. Dördüncü sırada yer alan Menteşe’de son bir yıl içerisinde yüzde 33,33’lük artış gerçekleşirken Marmaris yüzde 22,72’lik değişimle listenin sonunda bulunuyor. Son 1 yıl içerisinde kiralık konutların ortalama metrekare fiyatları 5 büyük ilde değerlendirildiğinde yüzde 35’lik artış ile İzmir ilk başta geliyor. İzmir’i yüzde 15 artış ile İstanbul ve yüzde 9 artış ile Ankara takip ediyor. Antalya’da genel bir değişim gözlenmezken Bursa’da yüzde 9 oranında bir düşüşün olduğu görülüyor. İstanbul’da son bir yılda kiralık ev fiyatlarında Bağcılar ilçesi yüzde 115,38’lik artışla ilk başta yer aldı. GaziOsmanpaşa yüzde 66,66 ile ikinci sırada yer alırken, Esenyurt yüzde 61,53 ile üçüncü sırada, Ataşehir yüzde 61,11 ile dördüncü sırada ve Başakşehir yüzde 43,75 ile beşinci sırada yer aldı.

ÇANKAYA YİNE ZİRVEDE

Ankara’da son bir yılda kiralık ev fiyatlarında yüzde 30,76’lık artışla Çankaya ilk başta yer aldı. Yüzde 16,66 ile ikinci ve üçüncü sırada Pursaklar ve Sincan yer alırken, yüzde 14,28 ile Mamak dördüncü sırada, yüzde 12,50 ile Altındağ ilçesi beşinci sırada yer aldı. İzmir’de son bir yılda kiralık ev fiyatlarında yüzde 63,15’lik artışla Güzelbahçe ilk başta yer aldı. Yüzde 62,50 ile ikinci sırada Urla yer alırken, yüzde 44,44 ile Menemen üçüncü, yüzde 43,75 ile Narlıdere dördüncü ve yüzde 27,27 ile Menderes ilçesi beşinci sırada yer aldı. Bursa’da son bir yılda kiralık ev fiyatlarında yüzde 18,18’lik bir artış gösteren Nilüfer, listenin en başında yer aldı. Nilüfer’i yüzde 11,11 ile Yıldırım ve yüzde 10,00 ile Osmangazi ilçesi takip etti.

Pandemiden dolayı bilhassa Fethiye, Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz’e olan taleplerde önemli artışlar gözlemleniyor. Büyük şehirlerden bölgeye çok fazla göç oldu. Özellikle İstanbul’da yaşayanlar, evlerini satarak veya kiraya vererek Muğla ilçelerinde evler kiraladı. Bodrum’daki yoğunluğun büyük bir çoğunluğunu da yine İstanbul’dan gelenler oluşturuyor. Genellikle emekli olan veya pandemi döneminde uzaktan çalışma imkanı olanlar bu bölgelere göç etti. Çocukları için organik hayatı tercih ederek Muğla ilçelerine yerleşenler de oldu.

Listede ikinci sırada bulunan Denizli’de ise kentin dışına doğru yapılanma arttı, piyasa oldukça hareketlendi. İzmir’de ise yaşanılan deprem felaketi akabinde kiralık evlere olan talep artınca; bilhassa yeni binalarda kira artışı kaçınılmaz oldu. Listenin beşinci sırasında bulunan Hatay’da ise uzun süredir imar problemleri sebebiyle hareketsiz olan sektör faiz indiriminin sonrasında hareketlendi. Özellikle İskenderun ve Antakya’daki konut stokları kısa sürede eridi. Satılık evlere olan yüksek talep bundan dolayı kiralık konut fiyatlarını da yükseltti. Bu ilimizde de yeni projelerin başlamasının ve arz-talep dengesinin tekrar kurulmasının sonrasında fiyat artışı daha stabil seyredecektir.

Ne düşünüyorsunuz?

160 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Lider Pazar Yine Rusya

Demirin Ton Fiyatı Sektörü Umutlandırdı !