in ,

Eriyen Kar Suları Fatih Köprüsü’nü Tehdit Ediyor

Köprünün kemer gözleri sürüklenen kütüklerden dolayı tıkandı !

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmek için üzerinden geçtiği, Edirne’de 15’inci yüzyılda Edirne Sarayı’ndan Hasbahçe’ye geçişleri sağlamak amacıyla yapılan köprünün kemer gözleri eriyen kar sularıyla beraber sürüklenen kütüklerden dolayı tıkandı. Tarihçi Altay Bayatlı, kütüklerin köprüye, baskı uyguladığını belirterek, “Çok dikkatli olunması lazım. Bunların çok ciddi bir ağırlığı var ve köprüye zarar veriyorlar. Köprü 2.kez tıkandı” dedi.

Edirne’de, bölgenin aşırı yağış alması ve Bulgaristan’ın baraj kapaklarını açmasıyla 13 Ocak’ta Tunca Nehri’nde yaşanan taşkının getirdiği dev kütük ve ağaç molozları, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fetih seferinde üzerinden geçtiği, Edirne Sarayı’ndan Hasbahçe’ye geçişleri sağlamak amacıyla yapılan Fatih Köprüsü’nün kemer gözlerini tıkadı. Köprünün gözleri, İl Özel İdare Müdürlüğü ekiplerince temizlendi. Bölgede yağan karların erimesinden dolayı ırmak debisinde yaşanan yükselişle beraber tarihi köprünün gözlerine tekrar irili ufaklı ağaç molozları taşındı ve ikinci kez tıkanmasına neden oldu.

“TARİHİ KÖPRÜYE ZARAR VEREBİLİR”

Edirneli tarihçi Altay Bayatlı, köprünün risk altında olduğunu belirterek, “Kütüklerin köprü gözlerinin içerisinde birikmesi doğru değil. Bu köprüye zarar verebilir. Aynı zamanda temizlik esnasında nehrin zeminine çeşitli aletlerin inmemesi gerekiyor. Kütüklerin ciddi bir ağırlığı var ve köprüye baskı uyguluyorlar. Bu baskı sonucunda da köprünün zarar görmesi çok olası” dedi. Fatih Köprüsü’nün oldukça önemli bir köprü olduğuna dikkat çeken Bayatlı, “Burası Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan, Osmanlı’nın erken dönemine tekabül eden bir köprü. İstanbul alınmadan önce Fatih, Edirne’de ikamet etmiştir. Bu sarayda yaşamıştır. Sarayı geliştirirken, İstanbul’u da aldıktan sonra iki sarayı daha da büyüterek, imar etmiştir. Bu köprünün değeri çok büyük” ifadelerini kullandı.

Tunca Nehri üzerinde bulunan ve Edirne Sarayı’ndan Hasbahçe’ye açılan Fatih Köprüsü, tarihte birçok olaya tanıklık ederken, İstanbul’un fethi esnasında Fatih Sultan Mehmet ve askerlerin üzerinden geçerek sefere gittiği köprü olarak dikkat çekiyor. Fatih Sultan Mehmet’in adıyla anılan Fatih Köprüsü, 2 koldan akan Tunca’nın saray bölümüne geçişleri de sağladığı görülürken günümüzde ‘Adalet Kasrı’ olarak bilinen tarihi yapıyla Edirne’de, Osmanlı’dan günümüze kalan en nadide yapılar arasında bulunuyor. Edirneli tarihçiler, gözleri tıkanan tarihi köprünün risk altında olduğunu, tarihi köprünün zarar görmesini önleyici ve kalıcı çözümler uygulanarak köprünün zarar görmesinin önüne geçilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Ne düşünüyorsunuz?

129 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İstihdam, Kira ve Faiz Desteği Sağlanacak !

TL Bazlı Konut Kredi Faizleri Düştü