in

Esnafa Kira Yardımı Konusunda Önemli Gelişme !

Yardım Kapsamı Genişletildi !

Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnafa kira desteği ile gelir kaybı desteği için hazırlıklara başladıklarını bildirerek, “Ülkemizde basit usule tabi 806 bin 871 vatandaşımız ile kısıtlamalar nedeniyle salgından direkt olarak etkilenen 432 bin 567 esnafımız bulunuyor. Toplam sayısı 1 milyon 239 bin 438 kişiyi bulan bu kesime 3 ay süreyle ayda 1000 lira destek ödemesi yapacağız. Hibe biçiminde vereceğimiz esnaf destek ödemesinden taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimler yararlanacaktır. Böylece ayda yaklaşık 1 milyar 240 milyon liradan toplam 3 milyar 718 milyon liralık desteği esnafımızın hizmetine sunmuş oluyoruz.” şeklinde açıklamalar yapmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kira desteği ve 1000 TL pandemi yardımı ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı !

Esnafa kira yardımı için Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan NACE listesi ile yardım kapsamı genişletildi !

Devletin kira yardımları bütün hızı ile devam ederken koronavirüs salgını sebebi ile verilen yeni desteklere esnafa kira yardımı desteği de eklenmişti. Yapılan açıklama ile pandemi sebebiyle olumsuz etkilenen esnaflara 3 ay boyunca 750 TL kira desteği ve 1000 TL pandemi desteği ödemesi yapılacağı ilan edilmişti.

Konu ile ilgili açıklama yapan TOBB Başkanı ve Eurochambres Başkan Yardımcısı Rıfat Hisarcıklıoğlu yapmış oldukları girişimlerin sonrasında gelir ve kira desteği kapsamında oda ve borsalara üye olan kişi işletmelerinin de dahil edildiğini açıkladı.

Başkan Hisarcıklıoğlu resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamasında “Gelir ve kira desteklerinden Oda ve Borsalarımızın üyesi kişi işletmelerinin de yararlanmasını sağlayan Cumhurbaşkanımıza ve bakanlarımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Kira yardımı başvurusu nereden, nasıl yapılır ? Başvuru süreci ne zaman başlayacak ?

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile esnafa kira yardımı müracaatları için sürecin Ocak ayı itibari ile başlayacağı duyurulmuştu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan esnafa kira yardımı başvurularını Ocak ayının ilk haftası itibari ile almaya başlayacaklarını, müracaat işlemlerinin ise E Devlet üzerinden yürütüleceğini duyurdu.

Ticaret Bakanlığı resmi web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinde yayımlanan Koronavirüs Salgını Nedeniyle Esnaf ve Sanatkarlar ile Gerçek Kişi Tacirlere Verilecek Destekler Hakkında Duyuru kapsamında yer alan NACE listesi içerisinde bulunan meslek gruplarına para yardımı ve kira desteği ödemesi yapılacak.

Ne düşünüyorsunuz?

124 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tarım Arazileri Kiralama Modülü Kullanıma Sunuldu

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2021 Hedefleri