in

Ev Alanlar, Evi Olanlar Dikkat ! Bu Ödemeler İade Ediliyor !

Ticaret Bakanlığı, bu ücreti ödeyen ve geri almak isteyen vatandaşların ne yapabileceklerine dair bilgiler verdi.

Ev Alanlar, Evi Olanlar Dikkat ! Bu Ödemeler İade Ediliyor voorgo.com

Ekspertiz, uzman tarafından gayrimenkule yönelik değerin takdir edilmesi olarak ifade ediliyor. Konut kredisi ile konut sahibi olmak isteyenlerin almak istedikleri konutun mali değerini belirleyen rapora ekspertiz raporu deniyor. Kredi ile ev alanların bankalara ödediği en yüksek masraflardan biri de ekspertiz ücreti. Bazı bankalar 650 liradan 1050 liraya kadar ulaşan ekspertiz ücretini müşterilerinden talep edebiliyor. Peki ekspertiz ücretini geri almak mümkün mü ? Ticaret Bakanlığı konu ile ilgili bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada, bankaların uyguladıkları sistemin yasal olduğu ve mevzuata aykırı olmadığı ifade edildi. Bakanlık açıklamasında bu ücreti ödeyen ve geri almak isteyen yurttaşların ne yapabileceklerine dair de bilgiler verdi.

EKSPERTİZ ÜCRETİ İADESİ

Ekspertiz ücreti geri alma konusu ile ilgili yetkililerden gelen açıklamalar ücret iadelerinin aslında basit bir biçimde gerçekleşeceğini ortaya koymaktadır. Ancak ekspertiz ücreti iadesinde belli şartların sağlanıyor olması gereklidir. İlk önce ekspertiz ücretlerinin kim adına kesildiği oldukça önemlidir. Bu kapsamda bireylerin iade temin edebilmeleri için ücretlerin kendi isimlerine fatura edilmiş olması gerekir.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİNE BAŞVURMAK GEREKİYOR.

Ekspertiz ücretlerini geri almak isteyenlerin tüketici hakem kurulu ve tüketici mahkemelerine başvurmaları gerekiyor.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin’ de konu ile ilgili açıklamasında, Kayseri 1.Tüketici Mahkemesi’ nde bu hususta yurttaşın lehine karar çıktığını hatırlattı.

Şahin, “Tüketici, miktarı ne kadar olursa olsun bir ekspertiz ücreti ödemiş ise tüketici hakem heyetine başvurarak iade talep edebilir. Miktarın yüksek olduğu durumlarda ise tüketici mahkemelerine başvurulmalıdır.” dedi.

HANGİ KONUTLAR TAPU HARCINDAN MUAF ?

Hatırlanacağı üzere 2018 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’un 7’inci maddesindeki değişiklik ile tapu harcı muafiyeti getirilmişti. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Gayrimenkul Hukuku Uzmanı Avukat Mehmet Aslan, “Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklikte dava açılmasına gerek kalmaksızın birtakım muafiyetler açıkça ifade edildi. Yeni düzenlemeyle riskli yapı ya da riskli alan şerhi konulan taşınmazlar için bu şerh tarihinden sonraki ilk satışlarda, tapu alım ve satım harcı ödenmeyecek” diyerek söz konusu kanun ile ilgili hatırlatma yaptı.

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında üretilen ve ilk kez satılan ev projeleri üzerinden sıfır ev alanlar için tapu harcı muafiyeti hakkı tanındı. Böylece hem evi alan kişi hem de evi satan müteahhit için yüzde 4 oranında indirim yapılmış oldu.

Ne düşünüyorsunuz?

115 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Rumları Beklerken Karşımıza İsrailliler Çıkacak voorgo.com

Rumları Beklerken Karşımıza İsrailliler Çıkacak !

Ölüm Halinde Mal Paylaşımı voorgo.com

Ölüm Halinde Mal Paylaşımı