in

Ev Alırken Yapılan Bazı Ödemeler Geri Alınabiliyor !

Peki bu ödemeler hangileri ? Detaylar haberimizde !

Krediyle konut alanların en fazla merak ettiği ve sıkça araştırdığı konular arasında konut aldıktan sonra geri alınan ödemeler neler? Sorusu bulunuyor. Peki kentsel dönüşüm tapu harcı, ekspertiz ücreti ve emlak vergisi geri alınır mı? Bunun için bazı şartların karşılanması gerekiyor. İşte detaylar..

KENTSEL DÖNÜŞÜM TAPU HARCI

Resmi Gazete’de yayımlanan ve uygulamada olan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun ile vatandaşların bazı hakları bulunuyor. Bu yönetmeliğin 7. maddesinde konut sahibi olan kişilerin tapu harcı muhafiyeti yer alıyor. Bu düzenlemede konut alırken; belediyelerce alınan ücret ve harçlar, veraset ve intikal vergisi, kullanılacak kredilerden alınan banka ve sigorta muameleleri vergisi için muafiyet hakkı ve noter harcı damga vergisi ödeyen kişilere tapu harcı muhafiyeti söz konusu. Ev alırken bu ödemeleri yapan kişiler, müracaat ederek ödemelerini geri alabiliyorlar.

EKSPERTİZ ÜCRETİ GERİ ALINIR MI?

Satın alınan konutun değerinin belirlenmesi amacıyla uygulanan ekspertiz ücreti ödemesi de geri alınabiliyor. Ekspertiz ücreti 1200 TL’ye kadar çıkabiliyor ve fiyatlarda değişkenlik gösteriyor. Ekspertiz ücretini ödediğinize dair banka size bir fatura sunuyorsa bu ücreti geri alamıyorsunuz. Eğer ekspertiz ücret faturası yoksa veya banka adına kesildiyse bu durumda müracaat yaparak ekspertiz ücretini alabiliyorsunuz.

EMLAK VERGİSİ GERİ ALINIR MI?

Emlak vergisi de iade olabilecek ödemelerden. Ancak belirli şartları var. Satın aldığınız konutun 200 metrekare altında olduğunu ve geliriniz olmadığını ispatladığınız takdirde bu ödemeyi de geri alabiliyorsunuz. Şehit aileleri (dul ve yetimler), emekliler, engelliler, gaziler ve sosyal güvenlik kurumlarından alınan aylık dışında başka bir geliri olmayanlara emlak vergisi geri iade ediliyor. İade isteğinin son 5 yıl içinde yapılması gerekiyor.

Ne düşünüyorsunuz?

126 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konut Kredisi Faiz Oranları Yeniden Yüzde 1’in Üzerinde

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar