in

Ev Fiyatları Düşecek Mi ? IMF Konut Piyasası Raporu İle Açıklandı !

Konut fiyatları ne olur, ne zaman düşer, konut fiyatları düşecek mi sorularına IMF tarafından yanıt geldi !

Ev fiyatlarında yaşanan aşırı ve sert yükseliş konut piyasasında yeni balon tartışmalarını da beraberinde getirdi.

Konu ile ilgili bir araştırma raporu da IMF tarafından açıklandı. IMF konut sektörüne uyarılarda bulunurken Amerikan Merkez Bankası FED başta olmak suretiyle Merkez Bankaları tarafından koronavirüs salgını sebebi ile zorunlu olarak verilen desteğin geri çekilmesi ile hem hisse senedi değerleri hem de konut fiyatlarında sert düşüş yaşanabileceğini dile getirdi.

IMF 6 AYLIK FİNANSAL İSKTİKRAR RAPORU YAYIMLANDI: EV FİYATLARI DÜŞECEK Mİ ?

Konut sektöründe pandeminin etkisi ile birlikte son 2 senedir yaşanan oldukça hızlı değer artışı akabinde aşırı değerlenme yaşanmıştı. Özellikle de konut sahibi olmak isteyen kişiler yüksek fiyatlar sebebi ile bir yandan beklemeyi isterken bir yandan da fiyatların daha da yükselebileceği endişesi ile kararsızlık yaşıyordu.

IMF tarafından yayımlanan raporda ise konut fiyatları için düşüş sinyali verildi. IMF analiz uzmanları tarafından hazırlanan raporda Merkez Bankaları tarafından pandemi sebebi ile verilen desteklerin yükselen enflasyon rakamlarıyla birlikte kesilmeye başlaması üzerine evrensel hisse senedi fiyatlarında ve konut değerlerinde ani ve keskin düşüş riskinin ortaya çıktığına dikkat çekildi.

2022 KONUT FİYATLARI NE OLUR, EV FİYATLARI DÜŞECEK Mİ ?

Yayımlanan raporda hisse senetlerinin ile birlikte ev fiyatları için de düşüş sinyali verilirken “En kötü senaryoda, önümüzdeki üç yıl içinde konut fiyatlarındaki düşüşün gelişmiş ekonomilerde yaklaşık yüzde 14 ve gelişmekte olan piyasalarda yüzde 22 olacağı tahmin ediliyor” denildi. Türkiye’de gelişmekte olan ülkeler arasında bulunuyor.

Merkez Bankalarının yükselen enflasyon baskısı sebebi ile beklenenden daha hızlı bir şekilde sıkılaşma kararı aldıkları belirtilen raporda çok ciddi bir satış baskısı yaşanabileceğini, piyasaların aşırı satışlar ile şok değer kayıpları yaşayabileceği ifade edildi. Konut fiyatlarında pandemi döneminde yaşanan aşırı değerleme ile Türkiye’de konut fiyatlarının en fazla arttığı ülkeler sıralamasında birinci basamakta yer almıştı.

Ne düşünüyorsunuz?

91 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emlak Beyan Değerlerinde Online Döneme Geçiş 2023’e Kadar Tamamlanacak

Kira Stopajı Nedir ?