in ,

Evini Ve İşyerini Dönüştürmek İsteyenlere Banka Desteği !

Kamu bankaları ve özel bankalardan vatandaşa destek…

Akbank, Alternatifbank, Albaraka Türk, QNB Finansbank, Kuveyttürk, DenizBank, Garanti BBVA, Halkbank, ING Bank, TEB, Emlak Katılım, VakıfBank, Türkiye İş Bankası, Türkiye Finans, Şekerbank, Yapı Kredi, Ziraat Bankası faiz destekli kredi verebilmek için anlaşmaya vardı. Bu kapsamda, bankalar depreme karşı evini ve işyerini kendisi dönüştürmek isteyenler için kullanılacak kredilere, faiz desteği sağlayacak.

Bu sene meydana gelen depremler sebebiyle birçok düzenlemeye gidildi. Bu kapsamda deprem riskine karşı evini dönüştürmek isteyenlere faiz desteği, kira yardımı, vergi, harç ve ücret muafiyeti sağlanıyor.

Faiz desteği için Akbank, ING Bank, Kuveyttürk, TEB, Albaraka Türk, Alternatifbank, DenizBank, QNB Finansbank, Garanti BBVA, Halkbank, Emlak Katılım, VakıfBank, Yapı Kredi, Ziraat Bankası, Türkiye Finans, Türkiye İş Bankası, Şekerbank anlaşmaya vardı. Peki, kredi kimlere veriliyor ? Krediyi almanın şartları nelerdir ?

Kredi kimlere veriliyor ?

Depreme karşı verilen krediden evini tekrar inşa etmek isteyen konut sahipleri yararlanıyor. Ayrıca en az 1 yıl oturan kiracı ya da sınırlı ayni hak sahipleri de kredi çekebiliyor.

Başvuru şartları neler ?

Krediden yararlanmak isteyenlerin gayrimenkulün riskli alanda bulunması ya da riskli yapı olduğunun teknik raporla tespit edilmiş olması gerekiyor. Ayrıca binanın anlaşma ile tahliye edilmiş olması şartı da aranıyor.

Destek ödemesi ne kadar ?

Evini dönüştürmek isteyenler için faiz destekli kredi tutarı şu an için en çok 125 bin lira. Birden çok bağımsız bölüme sahip olan hak sahipleri her bir bağımsız bölüm için 125 bin lirayı aşmamak kaydıyla toplamda en çok 625 bin lira kredi alabiliyor.

Faiz destekli krediye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 0.40 (400 baz) puana kadar destekliyor.
Bankalardan alınan kredi konutlar için 10 yıl, iş yerleri için 7 yıl vade ile uygulanıyor. Ayrıca konut edindirme kredilerinde 12 ay, yapım kredilerinde ise 24 ay yalnızca faiz ödemeli, işyerlerinde edindirme kredilerinde 12 ay, yapım kredilerinde ise 24 ay yalnızca faiz ödemeli dönem bulunuyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 50 bin liraya kadar bina güçlendirme kredisi de veriyor.

Başvuru nasıl yapılır ?

Dönüştürme yardımından yararlanmak isteyen vatandaşların, binalarının risk belirlenmesi için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlara başvurması gerekiyor. Riskli yapı tespit raporu alan vatandaşlar, binayı tahliyenin sonrasında 1 yıl içinde bankalara kentsel dönüşüm kredisi müracaatında bulunabilirler.

Ne düşünüyorsunuz?

224 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

7 İlde Aylık 389 TL’ye TOKİ Konut Satışı Başlıyor !

Tapuda QR Kodlu Yeni Dönem !