in ,

Faiz Yükü 72 Bin Lira Arttı !

Ekonomide yaşanan dalgalanma sonrası faizler yükseldi, konut sahibi olmak isteyen vatandaşı olumsuz etkiledi.

Faiz Yükü 72 Bin Lira Arttı voorgo.com

Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank tarafından başlatılan ucuz kredi kampanyası sona erdi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından atılan likidite adımları ve örtülü faiz artışları ile konutta fırsat penceresi kapandı, bankaların konut kredisi faiz oranları yükseldi. Yükselen faiz oranları sonrası en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0.64 bandından yüzde 0.99 bandına çıktı,vatandaş için konut sahibi olmak zorlaştı. Yükselen faiz oranları ile ev kredisi çekerek konut satın almak isteyenler için maliyet büyük ölçüde artarken kamu bankaları başta olmak üzere Garanti Bankası, Akbank, Yapı Kredi Bankası, ING Bank, Şekerbank, QNB Finansbank, İş Bankası gibi birden fazla banka, faizleri yukarı çekti.

Ekonomide yaşanan dalgalanma sonrası faizler yükseldi ve bu durum konut sahibi olmak isteyen vatandaşı olumsuz etkiledi.

UCUZ KREDİ KAMPANYASI BİTTİ !

1 Haziran tarihinde başlatılan ucuz kredi kampanyaları ile kamu bankaları 1 yıl ertelemeli konut kredisi kampanyası başlatmıştı. Kampanyalar Ağustos ayında sona erdi. Kamu bankaları konut kredisi faiz oranlarını yükseltti ve ne yazık ki özel bankalarda da faiz oranları aniden yükseldi. Yaşanan yükselişin sonrasında en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0.99 seviyesine çekildi.

VATANDAŞIN FAİZ YÜKÜ 72 BİN LİRA ARTTI !

Yaşanan baş döndürücü yükseliş akabinde ne yazık ki konut sahibi olmak isteyen vatandaşın bankalara ödeyeceği faiz yükü 72 bin lira arttı. 31 Temmuz 2020 tarihinde sıfır ev almak isteyenler için en düşük konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankası tarafından yüzde 0.64 olarak uygulanırken söz konusu oran bugün Ziraat Bankası tarafından yüzde 1.09 olarak uygulanmaya başlandı. 120 ay vadeli, 0.64 faiz oranı ile 200 bin lira konut kredisi çeken bir kişi aylık 2 bin 392 lira taksit öderken toplamda kredi geri ödemesi ise 287 bin lira olarak gerçekleşiyordu.

Şu anda uygulanan yüzde 1.09 oranı ile ise 120 ay vadeli 200 bin lira konut kredisi taksit tutarı 2 bin 995 lira seviyesine kadar yükselirken kredinin geri ödemesi ise 359 bin 479 lira olarak gerçekleşti.

Sonuç olarak şu anda konut alan bir kişi aylık 603 lira 120 ay vadeli konut kredisi paketinde ise 72 bin 360 lira faiz ödemek zorunda kalacak.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI LİSTESİ – 20 AĞUSTOS 2020
(120 AY VADELİ 100 BİN LİRA KONUT KREDİSİ BAZ ALINARAK HESAPLANMIŞTIR)

Vakıfbank, yüzde 0.99

Vakıf Katılım Bankası, yüzde 0.99

ICBC Bank, yüzde 0.99

Halkbank, yüzde 0.99

Ziraat Katılım Bankası, yüzde 1.05

Alternatif Bank, yüzde 1.05

Türkiye Finans Katılım Bankası, yüzde 1.09

Ne düşünüyorsunuz?

349 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

7 İlçede İmar Planları Değiştirildi voorgo

7 İlçede İmar Planları Değiştirildi..

Avrupa Yakası’na Taşınacak voorgo

Avrupa Yakası’na Taşınacak.