in

İlk Defa Ev Sahibi Olacaklara Faizsiz Devlet Desteği !

Merkez Bankası bir yandan gerçekten ihtiyacı olan kişilere ucuz kredi sağlamanın yollarını ararken bir yandan da dolar kuru, altın fiyatları ve enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişi önlemeye çalışıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uzun süredir üzerinde çalışılan yapı tasarruf sandığı bu anlamda tekrar gündeme geldi. Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi, ev almak isteyen yurttaşların en fazla merak ettiği konulardan biri. Bu sistem, eskiden olduğu gibi yurttaşın tekrar konut sahibi olmak için tasarruf etmesini sağlamak amacı ile başlatılan devlet destekli konut hesabı sisteminin daha da geliştirilmiş halidir.

Hükümet tarafından başlatılan konut hesabı ile yurttaşın ev alırken tasarruf etmesinin önü açılırken uygulamanın kapsamı genişletiliyor. Hükümet konut almak isteyenler için yapı tasarruf sandığı sistemini kuracak. Bu sistem ile konut almak isteyen kişiler için konut hesabı benzeri bir hesap açılacak.

YAPI TASARRUF SANDIĞI SİSTEMİ NASIL İŞLEYECEK ?

Avrupa ülkelerinde son derece yaygın uygulanan “Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi’ ne yönelik çalışma Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda yürütülüyor. Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi, konut sahibi olmak isteyenlerin belli bir süre bankada birikim yapmasını ve sonuç olarak son derece düşük faizle konut sahibi olmasının yolunu açan bir sistem. Bu teknikle piyasanın çok daha altında faizle konut sahibi olmanın yolu açılacak. Gelecekte faizler daha da yükselse de yurttaş bu durumdan etkilenmeyecek.

Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi, yüzde 40 birikim, yüzde 60 kredi sistemiyle çalışacak. Yani 200 bin TL’ lik konut almak isteyen bir kişinin 80 bin TL’ lik birikim yapması gerekecek. Aylık birikim tutarı da çekilecek kredi tutarının yüzde 1′ ini geçemeyecek.

VATANDAŞA NE FAYDASI OLACAK ?

Şu anda ülkemizde konut hesabı sistemi uygulanmakta olup bu sistemde en az 36 ay boyunca para biriktiren kişilere konut satın alırken devlet hibe desteği sağlamakta ve hesapta biriken para her sene tekrar artış oranı üzerinden hesaplanarak 28 bin 548 liraya kadar geri ödemesiz para verilmektedir.

Yapı Tasarruf Sandığı ise konut hesabı sisteminin çok daha geliştirilmiş halidir. Bu sistemde de konut sahibi olmak isteyen yurttaşın daha önceden para biriktirmesi ve belirli bir birikime ulaşması şarttır. Ev satın almadan önce bankada hesap açarak para birikimi yapan yurttaş, biriktirmiş olduğu para üzerinden konut hesabı devlet desteği sisteminde olduğu gibi belirlenen oranda hibe para desteği alacak, buna ek olarak aynı bankanın konut kredisi faiz oranı yerine satın alacağı ev için eksik kalan tutar kadar çok daha düşük faiz oranı ile kredi kullanabilecektir.

İLK DEFA EV SAHİBİ OLACAKLARA FAİZSİZ DEVLET DESTEĞİ

Şu anda uygulamada olan konut hesabı ile devlet ;

En az 36 ay ile 47 ay arasında para biriktiren kişilere 2020 yılı konut hesabı devlet ödemesi teşvik ücreti olarak 24 Bin 742 Lira,

48-59 ay arasında para biriktiren kişilere 2020 yılı konut hesabı devlet ödemesi teşvik ücreti olarak 26 Bin 645,20 Lira,

60 ay arasında para biriktiren kişilere 2020 yılı konut hesabı devlet ödemesi teşvik ücreti olarak 28 Bin 548 Liraya kadar hibe para desteği ödemesinde bulunuyor.

Yapı tasarruf sandığı sistemi, konut hesabına olan ilginin sınırlı kalması, yükselen konut kredisi faiz oranları sonrası dalgalanan talep sebebi ile gayrimenkul sektörünün zor günler geçirmesi ve konut sahibi olmak isteyen kişilerin teşvik edilmesi amacı ile acil olarak hayata geçirilecek.

Ne düşünüyorsunuz?

133 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İnşaat Malzemelerinde Yerli Üretim

8 Taksitle Hazine Arazisi !