in

Arka Planda Sesini Duyuramayan Bir Mağdurlar Grubu Var !

Faiz ödemeden ev hayaline sahip olmanın cazibesine kapılanlar, sistemden mağdur olunca avukatların yolunu tutuyor.

Türkiye’de denetim dışı olarak hızla büyüyen faizsiz ev sistemleri alarm veriyor. Pandemi ile işsiz kalan, hastalanan üyeler parasını çekmek isteyip sorun yaşayınca birçok mağdur avukatların yolunu tuttu.

Faizsiz ev sisteminde tüketiciler şirketlere ‘organizasyon’ parası ödüyor ve sistemden çıkıp paralarını almak istediklerinde “satır arası” sözleşme maddeleri ile yüzleşiyorlar. Faiz ödemeden ev hayaline sahip olmanın cazibesine kapılanlar, sistemden mağdur olunca avukatların yolunu tutuyorlar.

Faizsiz ev sistemleri reklamlarıyla ön plana çıkmış durumda. Ancak arka planda sesini çok da duyuramayan bir mağdurlar grubu var. Mağduriyetlerin artmasının en önemli nedeni pandemi ile işsiz kalan veya hastalanan üyelerin sistemden çıkmak istemesi. Ancak bazı şirketler imza atılırken şifahen verdikleri “iş kaybı ya da hastalık durumunda geri alırsınız” sözüne rağmen taksitleri 6 ay sonra geri vereceklerini belirtip, organizasyon paralarını ödemiyorlar.

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar konu hakkında denetim boşluğu bulunduğunu belirterek çok sayıda şikayet olduğunu ifade etti. Çakar, sistem ile ilgili yasal düzenlemenin uzun süredir rafta bekletildiğini söyledi ve tüketicilere sözleşme imzalamadan önce maddelerde hak ihlali olup olmadığını bir avukata mutlaka danışmalarını önerdi.

Halktan para toplayarak kura yöntemi ile faizsiz ev sahibi yapma vaadinde bulunan şirketlerin sayısı 35’i buluyor. Uzman bir bankacı, “Bu kapsamda BDDK‘nın bir çalışması var. Bu çalışmanın ülkenin finansal güvenilirği açısından acilen hayata geçirilmesi gerekiyor. Tasarruf toplama işinin mutlaka kamu otoritesi tarafından denetlenmesi, düzenlenmesi, gerekiyor” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

137 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Paket Programlı Arabuluculuk

Binasını Dönüştürmek İsteyenlere İmar Artışı