in

Kanun Teklifi Geliyor ! Faizsiz Eve Devlet Güvencesi

Hem katılımcılar hem de sistem güvence altına alınacak.

Faizsiz ev edindirme sistemine dair yasa hazırlıklarının bitme aşamasına geldiğini belirten Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını cevapladı.

“BDDK başkanımızdan süratle bir çalışma yapılıp bakanlığımızla paylaşılmasını istedik. Sektörü disipline etme adına çalışmalar devam ediyor. Teknik düzeyde bitirme aşamasına gelindi. Eğer böyle bir kanun teklifi verilmesi hususu benimsenirse, biz adım atmak istiyoruz” dedi.

Yasal düzenlemeyle beraber hem katılımcılar hem de sistem güvence altına alınacak.

Katılımcı sayısının 250 bini aştığı faizsiz ev sistemi yasal düzenleme ile güvence altına alınacak. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, sektörü disipline etmek adına çalışma yapıldığına dikkat çekti.

250 bin katılımcı var.

Banka kredisindeki ek faiz maliyetini yüklenmek istemeyenlerin ilgi gösterdiği bu sistemin toplam ev satışlarından aldığı pay yüzde 15’e ulaşırken, yasal güvenceyle bu payın ikiye katlanması öngörülüyor. Sektörde faaliyet gösteren şirket sayısı 40’a yaklaşırken, katılımcı sayısının ortalama 250 bin olduğu tahmin ediliyor.

Ekonomi ile hukuk arasındaki ilişkiye büyük önem verdiklerinin önemini vurgulayan Elvan, “Ortak akılla gerekli düzenlemeleri yapacağız. İstişareye sonuna kadar açık olacağız. Kapılarımız 24 saat tamamiyle açık olacak” dedi.

Kurumlar vergisi ve gelir vergisinin tek kanunda toplanması konusu ile ilgili geçmişte bir çalışma yapıldığını hatırlatan Elvan, “Vergilerde öngörülebilirliği sağlamak, vatandaş memnuniyeti oldukça önemli, bu hususta çalışmayı yaptıktan sonra paylaşalım” dedi. Ayrıca, Kamu İhale Kanunu’nun gözden geçirilmesi gerektiğini, istisna oranlarının kurum bazında belirlenmesini istediklerini dile getirdi.

Pandemi hakkında son alınan kararlar ile ilgili kaynak sorularını da cevaplayan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Oluşabilecek ekstra birtakım harcamalara yönelik Hazinemizde esasen bir rezervimiz söz konusu. 2021’in altıncı ayına kadar devam edecek bir imkan sağladık, yasal düzenleme yapıldı,” dedi.

Bakan Elvan ek gösterge hakkında, “Bakanlıktaki arkadaşlarımız ile Çalışma Bakanlığı’nın 3600 ek gösterge konusu ile ilgili çalışmaları devam ediyor. Bunun belirli bir yükü söz konusu” dedi. Eş durumu atamaları ile ilgili bir mağduriyet olduğunu söyleyen Elvan, “Gerekli talimatı verdim. Bir mağduriyetin yaşanmaması gerekiyor. Mağduriyet varsa, biz bunu da gideririz” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

198 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tapu Harcı Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı

Bina Kimlik Sistemi 2021’de Devreye Giriyor