in

Faizsiz Konut Edindirme Şirketlerine Regülasyon Geliyor

Faizsiz konut edindirme sistemi yasalaşacak !

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından başlatılan yasal mevzuatın yıl sonuna kadar hazır olması bekleniyor.

FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, Türkiye’ de “faizsiz bankacılık” ve “faizsiz konut” sektöründe faaliyet gösteren, büyümesini hızla sürdüren şirketlere regülasyon geleceğini ifade etti.

Akbal, bu alanda şirket sayısının 35′ lere kadar yükseldiğini, faizsiz konut ve otomobil finansmanı sisteminin yasal altyapısının şu ana kadar bulunmadığını anlattı.

Akbal, Hazine ve Maliye Bakanlığı, BDDK içeriğinde konu hakkında bir çalışma başlatıldığını açıkladı. “Hükümet bu konunun üzerinde titizlikle duruyor. Yasal mevzuatın 2020 sonuna kadar hazır olacağını düşünüyoruz. Hükümetin bu yasal düzenlemesiyle sistem ve katılımcılar güvence altına alınacak.” dedi.

Söz konusu faizsiz finansman sisteminin, bilhassa banka kredisindeki ek faiz maliyetini yüklenmek istemeyen, faiz hassasiyeti bulunan kesimler tarafından ilgi gördüğünü vurgulayan Akbal, sistemin Türkiye’deki toplam konut satışlarından aldığı payın yüzde 15′ e yaklaştığını açıkladı.

“Yapılması planlanan regülasyon, sistemin yasal güvenceye kavuşmasını sağlayacak. Yasal güvenceyle de bu payın ikiye katlanacağını öngörüyoruz.” diyen Akbal, son yıllarda sektördeki firma sayısı ve satışlardaki artışın bazı riskleri de beraberinde getirdiğini belirtti ve “Sisteme dahil olan katılımcıların bu firmalara yaptıkları ödemelerin devlet güvencesinde olmaması ve bu alanda faaliyet gösteren firmalar için sermaye şartı aranmaması, sisteme dair önemli riskler oluşturuyor.” açıklamalarında bulundu.

Sistem dahilindeki katılımcı sayısının 250 bin civarında olduğunun tahmin edildiğini aktaran Akbal, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Sistemde bu güne kadar bir problem yaşanmamış olmasının sistemin risk taşımadığı anlamına gelmediğini kamu otoriteleriyle paylaşıyoruz. Çünkü bu aslında bir ekonomik model. Daha önce ciddi rakamlar oluşmadığı için hükümetin dikkati bu noktaya çekilmedi, herhangi bir kanuni düzenlemeye ihtiyaç görülmedi. Ancak geldiğimiz nokta itibarıyla son 4-5 yıldır sektörde önemli oranda birçok firma çıkmaya başladı. Artık hükümetin dikkatini de çekmeye başladı. Kesinlikle bu sisteme bir regülasyon gelmesi lazım.”

“Ciddi anlamda sermaye şartı isteneceğini öngörüyoruz”

FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Akbal, regülasyon geldiği zaman firmalardan önemli oranda bir para isteneceğini öngördüklerini ifade etti.

Bankacılık lisansı için çok ciddi sermaye şartının istendiğini hatırlatan Akbal, şu açıklamaları yaptı:

“Banka kurmak için sermaye yeterliliğinizin yanı sıra tecrübeniz, ticari anlamda geçmişiniz de önemli. Bütün bu nedenler toplandığında bizim de karşımıza ciddi bir regülasyon çıkacak. Regülasyonla birlikte prosedürler garanti kapsamına gireceği için isteğin de önemli ölçüde artacağını öngörüyoruz.”

Akbal, faizsiz finansman sisteminde konut bedelinin tamamı için finansman sağlanabildiğini ve bu durumun dar gelirli birikimi olmayan kesim için sistemi cazip hale getirdiğini vurguladı ve ekledi;

Konuta ödenen rakam, faiz ile birlikte ciddi oranlarda artıyor. Kredi aldığınızda 2 kat maliyet oluşabiliyor. Tasarrufa dayalı faizsiz finans sisteminde paranın herhangi bir maliyeti olmuyor. Sistem rastgele ek bir mali yük içermediği için vatandaş rahatça evine ve arabasına sahip olabiliyor. Sadece biraz sabretmek gerekiyor.”

Ne düşünüyorsunuz?

43 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir ? Neden Deprem Sigortası Yaptırmalıyız ?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Eylül Ayı Faiz Kararını Açıkladı !