in ,

Faizsiz Konut Kredisi Kimlere Verilecek ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Faizsiz Konut Kredisi Müjdesi Geldi !

Haziran ayında normale geçiş dönemi ile birlikte konut kredisi faiz oranları rekor seviyelere gerilemiş, Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından başlatılan destek kredisi ile yüzde 0.64 faiz oranlı 1 yıl ertelemeli kredi kullanma imkanı sunulmuştu. Temmuz ve Ağustos aylarında dolar kurunda enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin sonrasında Merkez Bankası frene basmış, parasal genişleme politikasına son vererek parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapmıştı.

Yaşanan süreçte konut kredisi faiz oranı yüzde 0.64 faiz oranından 6 ay gibi kısa bir sürede 2 katına erişerek yüzde 1.34 seviyesine ulaştı. En uygun kredi veren banka ise bu oranı uygulayan ING Bank oldu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN FAİZSİZ KONUT KREDİSİ MÜJDESİ GELDİ !

Kredi faiz oranları sebebi ile ev sahibi olmak isteyen kişiler büyük mağduriyet yaşarken süreçte en büyük beklenti devletin tekrar kamu bankaları üzerinden düşük faizli konut kredisi desteği sunması olmuştu.

Kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu açıklamasında “Sağlıkçılarımıza ve diğer çalışanlarımıza destek olmak amacıyla kamuya ait okul öncesi kurumları, ana sınıfları hariç faaliyetlerini sürdürebilecektir. Salgın döneminde yaşamını yitiren sağlık çalışanlarımızın kadrolarına göre vazife malullüğü ya da meslek hastalığı statülerinin hızla sonuçlandırılması sağlanacaktır.

Vazife malulü sağlık çalışanlarımızın aileleri, faizsiz konut kredisinden çocuklarına eğitim öğretim yardımına, maaştan ek ödemeye, istihdam ile ilgili fatura indirimlerine kadar birçok imkana kavuşacaklardır. Sağlık Bakanımız ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımızı bu hususun süratle neticelendirilmesi konusunda görevlendirdim” sözleri ile faizsiz konut kredisi müjdesi verdi.

FAİZSİZ KONUT KREDİSİ KİMLERE VERİLECEK ?

TOKİ üzerinden faizsiz konut kredisi, şehit yakınları, gaziler, şehidin dul eşi ve yetimlerine verilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile yeni bir faizsiz konut kredisi desteği müjdesi verilmiş oldu.

Vazife malulü sağlık çalışanlarının yakınlarına da faizsiz konut kredisi müjdesi verilirken bu kapsamın 2021 yılında yapı tasarruf sandığı sistemi ile genişletilmesi, en azından hiç evi olmayanlara belirli süre boyunca bankada para birikimi yapmaları durumunda birikim yapmış oldukları banka üzerinden düşük faizli konut kredisi desteği sağlanması bekleniyor.

Ne düşünüyorsunuz?

197 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İmar Düzenlemeleri, Shwedagon Pagodasını Kent Silüetinde Öne Çıkardı

Evinizi Kütüklerle Dekore Edin !