in

Faizsiz Konut Şirketlerinin Tasfiyesinden Sonra Çiftlik Bank Paniği

Faizsiz konut şirketlerine para yatıranların durumu ne olacak ? Tasfiye edilen 21 faizsiz konut şirketine para yatıranlar için önemli çağrı …

Vatandaşların hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla tasarruf finansman faaliyeti yürüten ancak intibak şartlarını sağlamayan 21 şirketin intibak taleplerinin reddine ve tasfiyelerine karar verildiği, bu şirketlere BDDK ve TMSF tarafından Tasfiye Komisyonu atanacağı duyurulmuştu.

Hak sahiplerinin mağdur olmaması amacıyla tasfiye süreci Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yürütülecek. Uzmanlar, tasfiye edilen şirketlerden alacağı olan tüketicilerin tasfiye kuruluşlarına başvurması çağrısında bulundu.

Kurum tarafından yapılan ikinci açıklamada ise intibak başvurusunda bulunan diğer şirketlerden 6’sının intibak sürecinin devam ettirilmesine, 8’inin ise iradi tasfiyeye yönlendirilmesine karar verildiği ifade edildi.

Alınan bilgiye göre, tasfiye sürecinde vatandaşın çıkarı temel alınacak. Tamamen vatandaşın haklarının gözetileceği süreçte ana amaç, “vatandaşların ödemelerinin tahsil edilmesi” olacak.

Devam eden süreçte tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerinin korunması için gerekli tüm işlemler ilgisine göre tasfiye komisyonu ve BDDK tarafından ivedilikle yapılacak.

Uzmanlar, tasfiye edilen şirketlerden alacağı olan tüketicilerin tasfiye kuruluşlarına başvurması çağrısında bulundu.

“TMSF, alacak ve borçları belgeleyecek ve tasfiye edecek”

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz, yaptığı açıklamada, yıllardan beri para toplama yetkileri olmadığı halde vatandaştan para toplayan bu şirketler hakkında 7 Nisan’da Resmi Gazete’de Tasarruf Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik’in yayımlandığını hatırlattı.

Bu kuruluşlar için üst yapının BDDK olduğunun açıklandığını, hem kuruluş esasları hem de daha önce kurulmuş olanlar için de intibak esaslarının belirlendiğini aktaran Kiraz, şunları kaydetti:

“Bu kuruluşlar açısından hem ciddi bir sermaye yapısının oluşturulması hem de şubeleşmede ciddi bir ödenmiş sermaye şartı arandı. Tüketiciler açısından da cayma ve tam iade hakları oluşturuldu. Tam şirket yapıları, şirket ortaklarının da hem adli hem ticari sicillerinin temiz olması şartları da getirildi. Bu noktada süre verilen ve bu süre içerisinde intibak etmeyen şirketler açısından bir tasfiye süreci öngörülüyor. Bu süreç, Bankacılık Kanunu 133, 134, 137, 138, 140, 141 ve 142. maddelerine göre BDDK ve TMSF üzerinden  yönetilecek. TMSF, bu şirketlere yönetici atayacak, alacak ve borçları belgeleyecek ve tasfiye edecek.”

“Tüketiciler, belgeleriyle hemen tasfiye kuruluşlarına başvurmalı”

Ali Güvenç Kiraz, vatandaşların, alacaklı olduklarını kendilerinin belgelemek zorunda olduğunu vurgulayarak, “İspat külfeti ise alacaklıya ait TMSF’de. Dava açılırsa görevli mahkeme asliye ticaret mahkemesi ve zaman aşımı 20 yıl. Ancak esas problem; bugüne kadar para toplarken bu paraların nerede olduğu, nereye harcandığı ve ne şekilde tasarruf edildiği bilinmiyor. Bunların tasfiyesinin de ne şekilde yapılacağı ciddi bir problem oluşturacak gibi görünüyor. Daha önce yaşadığımız konutzede olayına yakın bir grup bu çerçevede oluşabilir. Bu nedenle tüketicilerin isimleri açıklanan şirketler nezdinde alacakları varsa bunları hemen ilgili tasfiye kuruluşlarına belgeleri ile beyan etmeleri gerekiyor.”

“Sektörün geleceği ve vatandaşların tasarruflarının korunması adına oldukça önemli”

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut da sistem ile ilgili yapılan düzenlemeye şiddetle ihtiyaç olduğunu ifade ederek, kurumların denetlenip izlenebilmesi, vatandaşların herhangi bir mağduriyetle karşılaşmaması için yapılan bu düzenlemenin tamamiyle tüketicinin faydasına olduğunu ifade etti.

Yapılan düzenlemenin sektörün geleceği için oldukça önemli olduğunu vurgulayan Bulut, “Orta ve uzun vadede sistemin sağlıklı işlemesi, vatandaşların sahip olduğu tasarrufların ileride herhangi bir sorun ile karşılaşmaması için oldukça önemli bir düzenleme. Bu düzenleme vasıtası ile vatandaşlarımız tasarruflarıyla konut ve araba sahibi olabilecek. Yastık altındaki birikimler sağlanan güvenceyle ekonomiye katılacak, ekonominin büyümesine, istihdamına ve diğer çoğu alana olumlu etki sağlayacak.” şeklinde konuştu.

Bulut, şirketlerin devam edebilmesi için belirlenen sermaye yeterliliğinin tüketicinin mağdur olmaması için uygun bulunabilecek bir şart olduğunu, bunun aşağı yukarı her alanda görülebilecek doğal bir regülasyon olma özelliği taşıdığını kaydetti.

Ne düşünüyorsunuz?

78 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emlak Ofisi Nasıl Açılır ?

Ziraat Bankası’ndan 0.99 Faiz Oranlı 180 Ay Vadeli Kampanya !