in ,

Faizsiz Konut Veren Şirketlere Sermaye Şartı !

Kanun teklifi hazırlanıyor.

Faizsiz konut veren şirketlerde sermaye şartı aranmaması, devlet güvencesinin olmaması nedeniyle sistemin, geçmişte yaşanan saadet zinciri, Çiftlikbank gibi vatandaşların mağduriyetine yol açacağını düşünen AK Parti, bu sistemi yasa kapsamına almak için kanun teklifi hazırlıyor.

Meclis’e sunulacak taslağa göre önümüzdeki günlerde bu işi yapan şirketlere öncelikli olarak ‘sermaye şartı’ getirilecek. Bu sistemde ev alan ve sıra bekleyen yaklaşık 250 bin kişi yer alıyor. Son 4-5 yılda şirket sayılarında ise ciddi bir artış yaşanarak sayıları 35’e ulaştı. Bu şirketlerin yasal altyapısı bulunmuyor. Yani şirketler kapılarına kilit vurup gitseler buraya para yatıran vatandaşlar mağdur olacaklar. Yapılacak yasal düzenleme ile ileride bu mağduriyetlerin önüne geçilecek.

Düşük gelirli ailelerin bu sisteme ilgisi arttı…

Banka kredi faizlerinin yüksek olması özellikle düşük gelirli ailelerin bu sisteme ilgisini daha da artırıyor. Bir vatandaş bankadan konut kredisi çektiğinde maliyeti en az 2 katına çıkıyor ancak bu sistemde vatandaş böyle bir yükün altına girmiyor.

Ak Parti Yetkilileri konu hakkında açıklamalar yaptı. ”Özellikle son yıllarda bu sektördeki firma sayısında ve satışlardaki artış bazı riskleri de beraberinde getirdi. Sisteme dahil olan katılımcıların bu firmalara yaptıkları ödemelerin devlet güvencesinde olmaması hem de bu alanda faaliyet gösteren firmalar için sermaye şartı aranmaması, sistemin önemli açıklarından birini oluşturuyor. Bu nedenle yasal bir düzenleme ihtiyacı doğdu. Şu anda üzerinde çalışıyoruz. En kısa zamanda teklifimizi Meclis’e sunacağız ve sonrasında vakit kaybetmeden yasalaştıracağız”

Ne düşünüyorsunuz?

159 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Gayrimenkul Değerlemede Arsa Arazi Ayrımı

6 Şubat’ta Temeli Atılacak