in ,

Fay Hattından Geçen Binalar Taşınacak !

‘Fay Yasası’ kapsamında fay hatları üzerine yapılan binaların dönüştürülmesi ve daha güvenilir bölgelere taşınması gündemde.

Fay Hattından Geçen Binalar Taşınacak voorgo.com

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından gündeme getirilen ve çalışmalarına başlanıp çok yakında Meclis’ e sunulması planlanan ‘Fay Yasası’ kapsamında fay hatları üzerine yapılan binaların dönüştürülmesi ve daha güvenilir bölgelere taşınması gündemde. Yapılan bir araştırmaya göre ise aralarında İzmir, Balıkesir, Aydın ve Muğla gibi illerin de bulunduğu 18 kentin içerisinden fay hattı geçerken söz konusu hatlar üzerinde bulunan bina sayısı ise 100 bini buluyor. 11. Kalkınma Planı’ nda da kısmen bulunan düzenlemeyle binaların dönüşümü ile birlikte imar planlarına yönelik de değişiklik yapılacağı öngörülüyor.

Doğal afetlere karşı Fay Yasası geliyor. Sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, meslek odaları ile kamu kurum ve kuruluşlarının bulunduğu Türkiye Afet Risk Azaltma Platformu’ nun düzenlediği toplantının sonrasında bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğuna dair ortak bir fikir çıktı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu karar sonrası açıklama yaptı ve yasal düzenleme için çalışma ekibinin oluşturulduğunu kaydetti. Her biri işin ehli tecrübeli isimlerin oluşturduğu çalışma grubunun hazırlayacağı taslak metin önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclis ‘ine sunulacak.

Afet riskini en aza indirmek ve fay hattı geçen kentlerde, insanların can ve mal güvenliğinin sağlanması için gündemi meşgul eden ‘Fay Yasası’ ile fay hatları üzerinde gerçekleşen yapılaşmaların önüne geçilmesi, mevcutta var olanların ise kentsel dönüşümle yıkılarak yurttaşların daha güvenilir bölgelere taşınması planlanıyor.

Ne düşünüyorsunuz?

102 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konya Hüyük Belediyesi Arsa İhalesi voorgo.com

Konya Hüyük Belediyesi Arsa İhalesi

İnşaat Sektöründe Yapı Bilgi Modellemesi Nedir voorgo.com

İnşaat Sektöründe Yapı Bilgi Modellemesi Nedir ?