in , ,

Filyos Limanı Ne Zaman Açılacak ?

Türkiye’nin üçüncü büyük limanı unvanını ele geçirecek olan Filyos Limanı açılış töreni için geri sayım başladı.

Türkiye’nin önemli yatırım projeleri arasında gösterilen ve hizmete girdiği anda ülkemizin en büyük 3. limanı unvanını elde edecek olan Filyos Limanı açılış tarihi için geri sayım başladı.

Filyos Limanı bunun yanı sıra Fatih Sondaj Gemisi tarafından keşfedilen doğalgazın karaya çıkarılacağı adres olması sebebi ile büyük önem taşırken proje ilk olarak Sultan II. Abdülhamid döneminde gündeme getirilmişti.

2014 YILINDA YATIRIM PROGRAMINA  ALINAN DEV LİMAN AÇILIYOR !

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 2014 yılında yatırım programına alınan Filyos Limanı projesi için açılış tarihi ilan edildi. Dev liman Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cuma günü açılacak. 2015 yılında Filyos Endüstri Bölgesi ilan edilen alanda inşa edilen dev limanda ilk inşaat çalışmaları ise 2016 yılında başlatılmıştı.

Filyos Limanı bölgede ulaşım açısından önemli bir merkez görevi üstlenmesinin ile birlikte gaz aramalarının da merkezi haline gelecek. Bölgede doğalgaz arama görevini üstlenen ve sondaj çalışmaları yürüten Türk gemilerinin tüm ihtiyaçları Filyos Limanında karşılanırken yine eş zamanlı olarak limanda rafineri kurulması için de çalışmalar yürütülecek. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından limanda rafineri kurmak için ilk çalışmalara başlanırken sondaj gemilerimiz tarafından bulunan doğalgaz kaynakları yürütülen çalışmalar ile Filyos Limanından Türkiye’ye giriş yapacak.

Karadeniz gazının 2023 yılına kadar Filyos Limanında kurulacak olan TPAO Rafinerisi üzerinden vatandaşların evlerine ulaştırılması amaçlanıyor. Yerli doğalgaz ile birlikte doğalgaz fiyatlarında da indirim yapılması bekleniyor.

Ne düşünüyorsunuz?

169 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konut Kredisinde Yeni Faiz Desteği !

Kira Artış Oranı Haziran 2021