in , ,

Finans Merkezi’nde Çalışmalar Devam Ediyor

İFM Koordinatörü İsmail Hakkı Özkurt’tan bilgi alan Kurum, alandaki incelemelerinin sonrasında açıklamalar yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Finans Merkezi’nin inşaat ilerlemesinin yüzde 66 seviyesine geldiğini belirterek, 2021 sonu itibarıyla projenin genelini tamamlamak üzere hareket ettiklerini belirtti.

İFM Koordinatörü İsmail Hakkı Özkurt’tan bilgi alan Kurum, alandaki incelemelerinin sonrasında açıklamalarda bulundu. Kurum, “2022’de de artık İstanbul Finans Merkezimiz yaşamaya başlayacak, hayata geçecek. Bittiği zaman burada 70 bin kişi direkt olarak hizmet verecek” dedi.

10 BİN KİŞİ ÇALIŞACAK

“Tasarım aşamasından başlayıp her aşamasında İstanbul’umuzu, ülkemizi bir cazibe merkezi haline getirecek projeleri adım adım yürütüyoruz” diyen Kurum, “310 bin metrekarelik alan üzerinde yükselen İstanbul Finans Merkezimiz yaklaşık 3 milyon 300 bin metrekare inşaat alanına sahip. Şu an inşaat ilerleme seviyemiz yüzde 66’ya gelmiş durumda. Sahada fiilen 8 bin işçi kardeşimiz çalışıyor. Beyaz yakalı arkadaşlarımızla beraber şu an 10 bin kişiyle çok yoğun bir mesai içerisinde 7 gün 24 saat bir çalışma söz konusu” ifadelerini kullandı.

DÜNYAYA ÖRNEK

Kurum, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında TOKİ Başkanlığı, İller Bankası Genel Müdürlüğü, Emlak Konut Genel Müdürlüğü ve Varlık Fonu’yla projenin yürütüldüğünü dile getirerek, şu bilgileri verdi: “Özel proje alanlarında, sosyal donatı alanlarında yine İller Bankası Genel Müdürlüğü ile okulumuzu, camimizi, kreşimizi, bu bölgenin, finans merkezimizin ihtiyacını giderecek tüm sosyal donatıları inşa ediyoruz. Altyapı projelerini, yine bu bölgenin ulaşım, içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyuyla ilgili süreci İller Bankası Genel Müdürlüğümüzle yürütüyoruz. Genel proje koordinasyonunu da Emlak Konut Genel Müdürlüğü yapıyor.

Artık ince imalatlara başladık. Dış cephe imalatları yoğun bir biçimde devam etmekte, bir taraftan da ince imalatlara girdik. Bittiği zaman hakikaten dünyada örnek gösterilecek bir finans merkezi olacak.” Proje kapsamındaki metro yatırımları ile ilgili bilgi veren Kurum, “Ümraniye-Kadıköy metro hattına bağlantı ve finans merkezi içinde bir metro istasyonu var. Metro istasyonunu da aynı proje kapsamında yapıyoruz. Ulaşım noktasında da trafik problemini çözecek adımlar bugünden itibaren atılmakta. Buradaki insanlarımız metro istasyonundan yararlanacak” şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

136 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konut Fiyatları İle Finansman Koşulları Arasındaki İlişki

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çeşme’de 88 Arsayı Satışa Çıkardı