in ,

Finansman Şirketlerinin Denetimini İçeren Kanun Teklifi Kabul Edildi !

Faizsiz konut ve taşıt edindirme ile ilgili finansman şirketlerinin denetimini ihtiva eden kanun teklifi TBMM’de komisyondan geçti.

Faizsiz konut ve taşıt edindirme ile ilgili finansman şirketlerinin denetimini ihtiva eden kanun teklifi TBMM’de Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda kabul edildi.

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş geçen hafta tasarruf finansman şirketlerinin, ilk kez 1991’de faaliyete başladıklarını belirterek, “1990-1992’den bugüne aslında iki tane firmaydı ama son dönemlerde bunların sayısında ciddi bir artış gözlemliyoruz. Dolayısıyla kanun teklifimizle bu alanın, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından denetlenmesini öngörüyoruz” demişti.

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE YASALAŞACAK

Komisyona yürütme ve yürürlülük dahil 23 madde olarak gelen teklif önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu’nda da görüşülerek yasalaşacak.

Yasa ile tasarruf finansman şirketlerinin asgari sermaye tutarı 100 milyon TL olarak düzenleniyor ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na belli standart ve sınırlamalar getirme yetkisi de veriliyor.

Tasarruf finansman şirketleri sadece konut ya da taşıt ediniminden doğan borçları finanse edebilecek. Bu şirketler sadece yurt içinde tescil edilmiş konut ya da taşıt alımlarını finanse edebilecek. Şirketler, faizsiz esaslara göre faaliyet gösterecek.

Yasanın yürürlük tarihinden itibaren bir ay içinde halihazırda bu faaliyetleri gösteren şirketlere BDDK’ya başvuruda bulunma zorunluluğu da getiriliyor.

Ne düşünüyorsunuz?

260 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Arazi, Arsa, Konut, İşyeri İhale İlanları

14 Maddelik Sonuç Bildirgesi Açıklandı !