in ,

Foça Fransız Tatil Köyü Satışta !

Yıllardır kapalı olması nedeni ile atıl durumda olan tatil köyü için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı satış ilanı yayımlandı.

Bir dönem Acun Ilıcalı’nın Survivor çekimleri için satın alacağı iddiası ile gündemi meşgul eden ve yıllardır kapalı olması neden ile atıl durumda olan Clup Med adlı firma tarafından işletilen Foça Fransız Tatil Köyü için Özelliştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Resmi Gazete ile satış ilanı yayımlandı.

Uzun süre Ege Bölgesi’nin en gözde tatil lokasyonları arasında bulunan ve 1967 yılında Türkiye’nin ilk tatil köyü olarak Club Med adlı firma tarafından hayata geçirilen Foça Fransız Tatil Köyü için T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihale ilanı yayımlandı.

11 Şubat 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan ilan duyurusu ile Maliye Hazinesi adına kayıtlı, İzmir ili, Foça ilçesi, İsmetpaşa Mahallesinde bulunan 1855 ada 9, 10, 11, 12 ve 4 (eski 187 ada 7, 14, 15, 16 ve 19) no.lu parsellerdeki Foça Tatil Köyü taşınmazları ile bu taşınmazlar üzerinde bulunan tesis, bina ve müştemilat, bir bütün halinde 4046 sayılı Kanun hükümleri kapsamında 49 (Kırk dokuz) yıl süreyle “İşletme Hakkının Verilmesi” yöntemiyle özellleştirileceği açıklandı.

FOÇA FRANSIZ TATİL KÖYÜ SURVİVOR İDDİASI İLE GÜNDEME GELMİŞTİ !

Acun Ilıcalı’nın adayı gezerken çekilen görsellerinin basına servis edilmesi ile birlikte ada konumunda olan Foça Fransız tatil köyünün Survivor çekimleri için Acun Ilıcalı tarafından satın alınacağı iddia edilmiş, o dönem bu haber ile tatil köyü kamuoyu gündemini uzun süre meşgul etmişti. Foça Belediyesi’de ihale sürecini takip edeceğini ve adanın ihalesine kendilerinin de ihaleye gireceklerini duyurmuştu.

FOÇA FRANSIZ TATİL KÖYÜ NEDEN KAPANDI ?

1967 senesinde Med Club adlı firma tarafından Türkiye’nin ilk tatil köyü konsepti ile hayata geçirilen proje uzun yıllar boyunca bölgeye büyük bir turizm geliri katkısında bulundu. Ancak işletmenin girmiş olduğu yüksek borç yükü sebebi ile 38 yıl hizmet verdikten sonra 2005 yılında kapatılmasına karar verildi.

FOÇA TATİL KÖYÜ İHALESİ NE ZAMAN ?

Bölgede uzun yıllar boş kalması sebebi ile hayalet tatil köyü ismi ile anılan tesis için 4 kere ihaleye çıkılmasına rağmen bir türlü istenilen sonuç elde edilemedi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan yeni duyuru ile ihaleye katılmak isteyen kişilerin İhale Şartnamesi alması ve teklif ile şartnamede istenilen belgeleri İdare’nin Ziya Göyürek Caddesi No:80 Kurtuluş/ANKARA adresine son teklif verme tarihi saat 18.00’e kadar elden teslim etmesi istendi. Son teklif verme tarihi ise 20 Nisan 2021 olarak duyuruldu.

İhale sonucunda kazanan firma, söz konusu tatil köyünü 49 yıl boyunca işletme hakkını elde etmiş olacak.

Ne düşünüyorsunuz?

140 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Çeşme’de Denize Sıfır Arazi Satışı

Sürdürülebilirlik Komitesi Kuracak !