in

Gayrimenkul Alım Satımlarında Aracılık Sözleşmesi

Aracılık Sözleşmesi Nedir ? Sözleşmede Mutlaka Bulunması Gereken Bilgiler Nelerdir ?

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında yapılan değişikliklerden biri de aracılık sözleşmesi oldu. Bundan sonraki süreçte alım ve satım prosedürlerinde emlakçılar aracılık sözleşmesi düzenleyecekler. Bu sözleşmede ise yapılan satışa dair bilgiler yer alacak.

Resmi Gazete’de yayımlanarak programa giren ‘Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ kapsamında uygulanmaya başlayan düzenlemeler ile emlakçılar için yeni programlar geldi.

Aracılık Sözleşmesi Nedir ?

Alım satıma aracılık hizmeti sonucunda alıcı ve satıcı ile işletme ya da sözleşmeli işletme arasında alım ve satıma aracılık sözleşmesi düzenlenir. Bu sözleşme biri alıcı, biri satıcı ve biri de emlakçıda kalmak üzere 3 adet düzenlenir.

Aracılık Sözleşmesinde Yer Alacak Bilgiler

Aracılık sözleşmesi hazırlanırken alıcı, satıcı ve satışı yapılan taşınmaz için aracılık sözleşmesi imzalanacak. Bu sözleşmede gayrimenkulün durumunun yanısıra alıcı ve satıcılara dair esas bilgiler bulunacak.

Sözleşmede mutlaka bulunması gereken bilgiler ;

a) İşletme ya da sözleşmeli işletmenin yetki belgesi numarası, tebligat adresi ve iletişim bilgileri ile sorumlu emlak danışmanının adı, soyadı ve imzası.

b) Alıcı ya da satıcının gerçek kişi olması halinde bu kişinin adı, soyadı, T.C. kimlik numarası ya da yabancı kimlik numarası, iletişim bilgileri, tebligat adresi ve imzası; tüzel kişi olması halinde ise tüzel kişinin unvanı, iletişim bilgileri ve tebligat adresi ile temsile yetkili kişisinin adı, soyadı ve imzası.

c) Taşınmazın tapu kaydı bilgileri, adresi ve cinsi ile varsa taşınmazın enerji kimlik bilgileri.

ç) Taşınmazın alım ve satım bedeli ve bu bedelin ödenme tekniği.

d) Kararlaştırılması durumunda oran ya da tutarı işletme ya da sözleşmeli işletme için hizmet bedelini aşmamak koşuluyla alıcı ya da satıcının sözleşmeden cayması halinde karşı tarafa ve işletme ya da sözleşmeli işletmeye ödenecek cayma bedeli ve sözleşmenin gereği gibi ya da hiç ifa edilmemesi durumunda uygulanacak ceza koşulu.

e) Hizmet bedeli.

f) Döner sermaye hizmet bedeli ve tapu harcı gibi masrafların alıcı ve satıcı arasındaki paylaşım usulü.

g) İlgili kanuna göre sözleşmenin uygulanmasından doğan uyuşmazlıklarda hangi il mahkeme ve icra dairelerinin yetkili olduğu hususu, uyuşmazlığın çözümü için arabuluculuk ya da tahkim gibi alternatif çözüm yollarına başvurulmasına dair kayıtlar ve kararlaştırması durumunda tarafların diğer hukuki ve mali sorumlulukları.”

Ne düşünüyorsunuz?

99 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

‘Gayrimenkulde 2020 ve Ötesi’ Araştırmasının Sonuçları

Borcunu Peşin Ödeyenlere Yüzde 20 İndirim