in

Gayrimenkul Araştırmalarına Ödül !

GYODER Lisansüstü Tez Ödülleri Yarışması hayata geçirildi.

İktisadi Araştırmalar Vakfı (İAV) ve Türkiye’nin Gayrimenkul Platformu GYODER iş birliği ile ‘GYODER Lisansüstü Tez Ödülleri Yarışması hayata geçirildi.

Yarışmaya, yüksek lisans ya da doktora mezunu olanlar 30 Eylül 2021 tarihine kadar başvurabilecek. GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, Lisansüstü Tez Ödülleri’nin Türkiye’de gayrimenkul alanında bir ilk olduğunu söyledi. “Bilimsel çalışmalarla, gayrimenkul sektörünün sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” GYODER, gayrimenkul alanında daha çok akademik çalışma hazırlanmasını teşvik etmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda İAV iş birliği ile ‘GYODER-İAV Lisansüstü Tez Ödülleri Yarışması hayata geçirildi. Epos Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık, Kalyon Holding ve YU Group sponsorluğunda yapılan bu yarışma ile gayrimenkule yönelik özgün ve bağımsız araştırmaya dayalı bilimsel verilerin, geniş ve derin bir bakış açısı ile irdelenerek yorumlanması, analiz edilmesi ve ortaya konulan özgün çalışmaların pratik hayata örnek olacak biçimde sektörün ilgisine sunulması hedefleniyor.

Türkiye’de gayrimenkul alanında bir ilk olan ‘GYODER-İAV Lisansüstü Tez Ödülleri Yarışması’nı her yıl düzenleyerek geleneksel hale getireceklerini belirten GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu şöyle dedi: “Bilimsel çalışmalarla gayrimenkul sektörünün sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. ‘Lisansüstü Tez Ödülleri’ ile başta akademik çalışmaların pratik hayata uyarlanması ve gayrimenkul sektöründe ilerlemenin hızlanmasını sağlayacağız. Bu kapsamda bir diğer amacımız, sektörümüzün insan kaynağı niteliğini artırmaktır. Bir sektörün, içindeki insanların niteliği kadar güçlü olacağına inanıyoruz. Türkiye’nin iyi üniversitelerinden mezun, başarılı gençlerinin gayrimenkul sektöründe kariyer yapmayı istemelerini sağlayacak heyecanı da uyandırmak istiyoruz.” Ödüllü tezler kitap olarak iş dünyasına ulaştırılacak ‘GYODER-İAV Lisansüstü Tez Ödülleri Yarışması’nda işlenen konu itibarıyla kamuoyunu ilgilendiren hızlı kentleşme ve kentlerin değişim sürecinde gayrimenkul/taşınmaz geliştirme, gayrimenkul finansmanı, satış ve pazarlaması, hukuku ve mekansal analizler gibi birçok farklı konularda araştırma ve bilgi üretiminin arttırılması amaçlanıyor.

Bu kapsamda bilime yenilik getirme, bilinen bir tekniği yeni bir alana uygulama, yeni bir bilimsel teknik geliştirme niteliklerinden en az birini gerçekleştiren, ülkemizdeki üniversitelerde yüksek lisans ve doktora derecesi almış ve yayınlanmamış tezler ödüllendirilecek. Ödüllü tezler, bunun dışında basılı hale getirilerek iş dünyasına, üniversitelere ve kütüphanelere ulaştırılacak.

Son müracaat tarihi, 30 Eylül 2021

Yarışmaya, lisansüstü ya da doktora mezunu kişiler 30 Eylül 2021’e kadar başvurabilecek.

Jüri tarafından seçilerek dereceye giren toplam üç lisansüstü tezinin, yüksek lisans tezlerinde dereceye giren eserlerin her birine net 3.500 TL, doktora tezlerinde dereceye giren eserlerin her birine net 5.000 TL ödül verilecek.

3 yıllığına telif hakları alınacak eserler, GYODER-İAV tarafından kitap olarak basılacak ve dağıtımı yapılacak.

Tez Konuları: Gayrimenkul Finansmanı, Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi, Gayrimenkul Satış ve Pazarlaması, Gayrimenkul Hukuku, Gayrimenkul ve Varlık Değerlemesi, Gayrimenkulün Vergilendirilmesi, GYO, GYF, Gayrimenkul Koruma ve Yenileme, Mekansal Analiz, İnşaat Muhasebesi, Kentsel Dönüşüm, Proje Yönetimi, Şehir Planlama ve Proptech.

Jüri Üyeleri: Prof. Dr. Ahmet İncekara (İktisadi Araştırmalar Vakfı) , Prof. Dr. Ali Hepşen (İstanbul Üniversitesi), Prof. Dr. Beliz Özorhon Orakçal (Boğaziçi Üniversitesi), Güniz Çelen (Çelen Kurumsal Gayrimenkul), Doç. Dr. Kerem Yavuz Arslanlı (İstanbul Teknik Üniversitesi), Prof. Dr. Gürsel Öngören (GYODER), Dr. Öğr. Üyesi Levent Sümer (İstinye Üniversitesi), Dr. Murat Berberoğlu (GYODER ), Dr. Raife Y. Eyiler (İktisadi Araştırmalar Vakfı), Doç. Dr. Serhat Başdoğan (Yıldız Teknik Üniversitesi), Doç. Dr. Yener Coşkun (Sermaye Piyasası Kurulu), Doç. Dr. Yeşim Aliefendioğlu Tanrıvermiş (Ankara Üniversitesi)

Ne düşünüyorsunuz?

151 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) Nedir ?

IMF’den “Kamu Yatırımı” Vurgusu