in

‘Gayrimenkulde 2020 ve Ötesi’ Araştırmasının Sonuçları

Konutta son söz kadınların.

Son dönemde banka kampanyaları ve faizlerin gerilemesiyle hareketlenen gayrimenkul sektörü yeni rekora hazırlanırken, mobilya aksesuarları alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden Hafele’nin gerçekleştirdiği bir araştırma konut iştahının önümüzdeki dönemde de devam edeceğini ortaya koydu.

Geçtiğimiz aylarda Pragma Araştırma ve Danışmanlık koordinasyonunda İstanbul’da gerçekleştirdikleri “Gayrimenkulde 2020 ve Ötesi” araştırmasının sonuçları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Hafele Türkiye İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun, söz konusu araştırmada ortalama hane gelirinin 7.300 TL olarak ortaya çıktığını, katılımcıların ortalama yaşının da 37 olduğunu söyledi.

Raporda, gelecek iki yılda konutunu yenilemek isteyenlerin yaklaşımları mercek altına alındı. Uytun, “Buna göre konutlarını yenilemek isteyenlerin %37’ si bunu yeni bir ev satın alarak yapmak isterken, %50’ si ise geniş bir tadilat planlıyor. Kalan %13’ lük bölüm ise kentsel dönüşüme odaklanmış durumda” dedi.

Konutta son söz kadınların.

Gayrimenkul alımında, kadınların erkeklere göre daha çok söz sahibi olduğunu; özellikle nihai karar noktasında kadınların etkin olduğunu belirten Uytun, “Satın alma planı yapan kesimin %85’ ini kadınlar oluşturuyor. Bu rakamın tadilat planlayanlarda %55’ e gerilediğini görüyoruz.”

En önemli kriter deprem güvenliği.

Özellikle son yıllarda yaşanan depremler ve pandemi sebebiyle tüketicilerin yeni evlerdeki beklentilerinin de ciddi ölçüde değiştiğini belirten Hilmi Uytun şu şekilde devam etti:

“Sonuçlara baktığımızda yeni ev alımının karar alma aşamasında en çok önem verilen ölçütler; banyo, mutfak, gardırop, vestiyerdeki işlevsellik, estetik, depreme dayanıklılık, lokasyon ve balkon olarak öne çıkıyor. Alıcıların neredeyse tamamı pandemi akabinde konutun içinde çok daha yüksek beklentilere sahipler.

25-29 yaş arası genç kitle daha çok lokasyona önem verirken; 30-34 yaş arası erişkin kitle ise konutun balkonlu olmasını daha çok önemsiyor. Diğer yandan ev satın alacakların %79’ u tercihini apartman dairesinden yana kullanırken, %18’ i villa veya müstakil konut, %4’ ü ise rezidans arayışında olacağını ifade ediyor. Bununla beraber katılımların % 84’ü kendi yaşayacakları konutu satın almak isterken, %10’u ailesi için, %7’si ise yatırım için ev almayı planlıyor.”

En çok banyoda tadilat isteniyor.

Tadilat tarafına baktıklarında ise tüketicilerin birinci tercihinin banyolarını yenilemek olduğunu söyleyen Hilmi Uytun şöyle dedi: “Banyodan sonra değiştirilmek istenen ikinci yer ise mutfak dekorasyonu. Onu ise giyinme alanları izliyor. % 41’lik bölüm alacakları yeni ürünlerde dayanıklılığa önem verirken, % 30 ‘uygun fiyat’, %13 ise ‘kullanımda kolaylık’ konusunun tercihlerini belirlediğini söylüyor.”

Hijyen konusu evlerde ön planda.

Hafele Türkiye olarak müşteri beklentilerini ara vermeksizin analiz ettiklerini, yeni koleksiyon veya çözümlerini de bu doğrultuda biçimlendirdiklerini ifade eden Hilmi Uytun, “Bu noktada bilhassa hijyen konusunun da artık konutlarda de dikkat çektiğini görüyoruz. Bu yüzden biz de Hafele olarak antimikrobiyal koleksiyonumuzu geliştirdik ve bunu bireysel ve kurumsal müşterilerimize sunuyoruz. Bunun yanısıra bütün bu veriler bize konut sektörü için geliştirdiğimiz Hafele Concept’in önümüzdeki dönemde evlerde aranacak standart haline geleceğini işaret ediyor. Hafele Concept’te biz evdeki bütün yaşam alanlarının ilk iş olarak konforlu ve işlevsel olmasının küresel tanımlarını yaptık.

Bu gözle baktığımızda mutfakta yere yakın raflara ve köşe dolaplara ulaşmanın çok konforsuz olduğunu tespit ettik. Ayrıca her konutta olan zeytinyağı ve sirke şişeleri için çözümün ihmal edildiğini, bunları çöp tenekesinin yanında depolandığını gözlemledik.

Tepsiler için yer düşünülmesi gerektiğini algıladık. Bunun gibi her konutta her gün duyulan ihtiyaçları ürünlerimiz üzerinden çözümledik. Bu kullanılan donanım ve aksesuarların estetik görünüme katkısını belirginleştirdik ve ortamın resim algısını iyileştirdik. Kapı kolu, kilidi, menteşesi ile mutfağın kulpları ve armatürünü aynı renge getirdik.

Banyolarda aynaların buğulanmamasından tutunda, ışıklı makyaj aynasına, mobilyaya monte edilmiş müzik sisteminden, çekmece içi organizasyon kutularına kadar herkesin her gün kullandığı çözümler geliştirdik. Vestiyerlerde 25 ayakkabının sığacağı yere 50 ayakkabı sığan sistemler ekledik.

Gardıropta çorap çekmecesi, aksesuar çekmecesi, kravatlık, acil durumlar için çekmece içinden çıkan ütü masaları, ışıklı askı boruları, gibi birçok kolaylık sağladık. Bu çözümleri sağlayan ürünlerimiz ile konut projeleri yeni ve daha üst bir standarda çıkmış oldu. Türkiye’de geliştirdiğimiz ve Hafele’nin diğer pazarlarının da yoğun ilgisini çeken bu konsepti daha da farklılaştırarak iş ortaklarımıza sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

101 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emlak Satışlarında Sanal Turun Dijital Etkisi

Gayrimenkul Alım Satımlarında Aracılık Sözleşmesi