in

Gayrimenkulde Gelişen Trendler 2021 Raporu

Yakın Gelecekte Gayrimenkul Sektörünün Görünümü

Perakende ve konaklama sektörlerinin önümüzdeki dönemde ne yapacağının, ofis sahiplerinin durumunun, evlerdeki son durumun, önümüzdeki senelerde yatırımcının yüzünü güldürecek sektörlerin derlendiği ‘Gayrimenkulde Gelişen Trendler 2021’ raporu, bu hususları açıklığa kavuşturuyor.

Urban Land Enstitüsü ve PwC ’nin iş birliği ile hazırlanan “Gayrimenkulde Gelişen Trendler 2021” raporu yakın gelecekteki gayrimenkul sektörünün görünümünü ele alıyor. Rapor, pandeminin mülk satın alma, satma ve kullanım tekniklerinde büyük değişikliklere yol açmaya devam edeceğini söylüyor.

Gayrimenkulde Gelişen Trendler 2021 raporunda göze çarpan başlıklar şu şekilde:

KONAKLAMA 2024’E KADAR BEKLEYECEK

Araştırmacılar, pandemi ile birlikte dünya çapında alınan önlemlerden biri olan seyahat kısıtlamasının, konaklama sektörünün yaşadığı kilitlenmenin ilk nedeni olduğunu düşünüyor ve bu durumun yatırımcıları gelecek dönemde de düşündüreceğini söylüyor. Konaklama sektörünün perakende sektöründen daha iyi durumda olduğunu düşünen araştırmacılar yine de 2024 yılına kadar konaklama sektörünün pandemi öncesi doluluk oranlarına ulaşmasını beklemiyor. Ancak araştırmacılar şimdilik yatırımcıların otel hisselerini elinde tutmasını öneriyor. Araştırmacıların çoğunluğu ise perakende sektörünün en çok ‘sağlık alanına’ yöneleceğini düşünüyor.

EKONOMİLER KÖTÜYE GİDERKEN KONUT FİYATLARI DÜŞEBİLİR

Raporda ev konusunu ele alan araştırmacılar, kiralık olan müstakil evlere isteğin artacağını düşünüyor. Pandemi ekonomilere zarar verdiği sürece ‘uygun fiyatlı ev’ arzının daha da artacağını düşünen araştırmacılar, fiyatlarda yaşanacak düşüş nedeniyle evlere olan talebin devam edeceğini söylüyor.

OFİSLERİN GELECEĞİ BELİRSİZ

Araştırmacıların yarısından fazlası, koronavirüsle beraber evden çalışma modeline geçişin ‘ofis sahiplerini’ zorladığını, çözüm yolu olaraksa yüz yüze çalışmayı mümkün kılmak için güvenilir bir alan oluşturma, sosyal mesafe gibi hususları hesaba katarak iç mekanlarını tekrar yapılandırma gibi tavsiyeleri hayata geçirebileceklerini düşünüyor. Bazı uzmanlar ofislere olan isteğin yüzde 15 oranında azalacağını ve pandemi ile ilgili yaşanan belirsizlik yüzünden fiyatların düşeceğini öngörüyor.

2021’İN FIRSATLARI

Pandemi nedeniyle E-ticaretin yükselmesi, üretim, depo ve lojistik alanlara olan isteği arttıracağını bekleyen araştırmacılar, bu mülk türlerinde büyüme eğiliminin güçleneceğini 2021 senesinde ise yatırım yapmak için en olumlu fırsat olduğu görüşünde birleşiyor.

Ne düşünüyorsunuz?

57 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TOKİ Konutları İçin Kredi Veren Bankalar

Konut Alanlara Kötü Haber !