in

Gökpınar Gölü’ndeki Yapılaşma Durduruldu

Sivas İdare Mahkemesi, yapılaşmayı durdurma kararı verdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Sivas’ta bulunan Gökpınar Gölü’nü yapılaşmaya açan planı yargıya taşımıştı. Sivas İdare Mahkemesi, yapılaşmayı durdurma kararı verdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne bağlı Sivas Gökpınar Gölü’nde ve Sivas İl Genel Meclisi’nin 09.10.2020 tarih ve 133 sayılı kararı ile onanan Gürün Gökpınar Gölü 2’nci Etap 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’nın yürütmesi “telafisi mümkün olmayan zarara yol açacağı” gerekçesiyle Sivas İdare Mahkemesi tarafından durduruldu.

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Gökpınar Gölü Havzası doğal güzelliği, tarihi ve arkeolojik değerleri açısından ender rastlanan coğrafi yapısıyla biriciktir. Bu karar doğal güzelliği ile alüvyon birikimi ile birlikte bunun yanı sıra doğal kaynaklar üzerinden oluşmuş özel bir gölde, telafisi mümkün olmayan zarar verilme aşamasında hepimize nefes olmuştur. Gökpınar Gölü’nü Koruma Platformu ve Gürünlü aydınların bu kararın verilmesinin arkasında yatan özverili mücadelesi takdire şayandır” şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

100 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Çeşme’de 12 Milyon Değerinde 3 Arsa Satışta

Aliağa TOKİ Konutları’nda Son Durum