in

Google, Ofiste Çalışma Planı İçin Pilot Uygulama Yapacak

Google’ın da aralarında bulunduğu şirketler, çalışanların ofislere nasıl geri dönecekleri konusu ile ilgili fikir üretmeye başladı.

Evde çalışma modelini planlayan ilk şirket, Google. Pandemi sürecinde çalışanlarının ofise dönüşleri önce Ocak 2021’e, sonra Temmuz’a ve en son olarak Eylül’e ertelendi.

Bu uzun soluklu uzaktan çalışma döneminden sonra Covid-19 aşısının ilk dozları Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaştı. Akabinde, Google’ın da aralarında bulunduğu şirketler, çalışanların ofislere nasıl geri dönecekleri konusu ile ilgili fikir üretmeye başladı.

Google’ın ana şirketi Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai, şirketin ofise dönmenin güvenilir hale gelmesinden sonra “esnek bir çalışma haftası” fikrini test ettiği hususunda Pazar gecesi personele bir e-posta gönderdiğini ifade etti. Pilot plana göre, “işbirliği günleri” için çalışanların ofiste haftada en az üç gün çalışmaları bekleniyor.

Pichai bir e-postada şunları ifade ediyor; “Esnek bir çalışma modelinin, daha çok işbirliği, üretkenlik ve refaha yol açacağına dair bir varsayımı test ediyoruz. Şimdiye kadar bizim ölçeğimizdeki hiçbir şirket tamamiyle hibrit bir iş gücü modeli oluşturmadı. Yalnız birkaçı onu test etmeye başlıyor. Bu yüzden denemek ilginç olacak.”

OFİSE DÖNMEDEN ÖNCE AŞI YAPILACAK MI ?

Pichai’nin e-postasında, şirket çalışanlarının ofise dönmeden önce koronavirüs aşısı yaptırmasını isteyip istemediği belirtilmedi. Google Sözcüsü Gina Scigliano, Google’ın, uzmanların aşıyı çalışanlar için uygun olduğunu ifade ettiğinde almalarını tavsiye ettiklerini hatırlattı. Scigliano, 2021 ortasından sonlarına kadar Covid-19 aşılarını çalışanlarının kullanımına sunmak için yardımcı olacaklarını da belirtti.

Koronavirüsün ülkelerdeki farklı durumları sebebiyle, Google’ın esnek çalışma uygulamalarını programa koyma planının zamanlaması hala net değil. Yeni uygulamalar, veri merkezlerinde ya da laboratuvarlarında çalışanlarla ya da müşterilerle fazla zaman geçiren bazı Google çalışanları için bu esnek çalışma saatleri geçerli olmayabilir.

ÇALIŞMA ALANLARI DÜZENLENECEK

Google, daha esnek çalışma alanlarının bir parçası olarak, daha düşük koronavirüs riski olan alanlara yeni ofis tasarımları yerleştirmeyi planladığını belirtti. Çalışanlara, on iki kişilik ortak çalışma yerleri ayırtma ve daha büyük toplantılar için dış mekanların güvenliğini sağlama gibi seçenekler sunmayı planlıyor. Firma, ev dışında sessiz bir alana ihtiyaç duyan çalışanlar için ofislerinde rezerve edilebilir masalar sunacak.

Google bunun dışında, uzaktan çalışmaya uygun yerlerde yaşamayan çalışanlar için ofiste çalışma tecrübesi ile evden çalışma arasındaki boşluğu kapatmaya destek olacak yeni yöntemler geliştirmeyi planlıyor. Şirket, profesyonel kalitede yayınları online olarak gruplara göndermek için ofis içi sunu kabinleri oluşturduğunu ifade etti.

NETFLIX ÇÖZÜM ARIYOR

Çözüm arayan tek firma Google değil. Geçen ay ViacomCBS çalışanlarına, çalışma takvimlerini kendi aralarında ‘evde ve ofislerinde çalışmak arasında’ bölmesini istediğini ifade etti. Bunu yaparken şirket, hibrit bir modelin çalışanlar için daha çok esneklik sağlarken gayrimenkul ihtiyaçlarını azaltacağını ve maliyetleri düşüreceğini ifade etti.

Netflix’in CEO’su Reed Hastings, evde çalışmaktan “olumlu” bir şey görmediğini ve fikirleri tartışmak için bir araya gelememenin “tamamiyle olumsuz” olduğunu ifade etti. Ancak, beş günlük çalışma haftasının ofiste dört gün olmasını beklediğini ifade etti.

Ne düşünüyorsunuz?

366 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Gayrimenkul Değerleme Nedir ? Nasıl Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Olunur ?

Küresel İklim Değişikliğinin Kaçınılmaz Sonucu Kapıya Dayandı