in , ,

Gültepe Bölgesinin Ardından Beştepeler Bölgesinin de İmar Planları Onaylandı

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Konak Beştepeler’in imar planlarını onayladı.

İzmir’de kentsel dönüşüm projelerinin önünü açacak yeni bir gelişme yaşandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi’nin sınırları içerisinde bulunan Gültepe bölgesinin sonrasında Beştepeler bölgesinin de imar planlarını onayladı.

BEŞTEPELER BÖLGESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINA ALINIYOR

Konak Belediyesi geçtiğimiz Mart ayında Beştepeler kentsel dönüşüm imar planlarını onaylamıştı. Bu projenin imar planları şimdi de İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de oylanarak onaylandı. Tüm siyasi partiler bu imar planı değişikliğine destek verdi.

Beştepeler bölgesi 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyon tavsiyesi Büyükşehir Meclisi’nden geçti. Bu imar planları oldukça büyük bir alanı kapsıyor. Toplamda 14 mahallenin bulunduğu alanın 200 hektarı bulduğu bildirildi.

Yapılan imar planı değişiklikleri ile Konak ilçesinde Dayıemir, Dolaplıkuyu, İmariye, Selçuk, Aziziye, Duatepe, Tınaztepe, Kocatepe, Çimentepe, 1. Kadriye, 2. Kadriye, Hasan Özdemir, 19 Mayıs ve Zafertepe mahalleleri kentsel dönüşüm kapsamına alındı.

Yapılan imar planı değişiklikleri ile Konak ilçesindeki kentsel dönüşüm gelişmesine dair gelişmeler üzerine bir değerlendirme yapan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Gültepe bölgesinin kentsel dönüşüm kapsamına alınmasına dair imar planı değişikliklerini 6 ayda tamamlamıştık. Pandemi etkisine rağmen şimdi Beştepeler bölgesini de bu kapsama almayı başardık.

Beştepeler imar planlarımız tüm siyasi partilerin desteği ile onaylandı. Şimdi planları askıya çıkaracağız. Vatandaşlarımız ile aktif bir şekilde iletişimde olup gerekli bilgilendirmeleri yapacağız. Şeffaf bir süreç yürüteceğiz.

Konak’ın eskiyen yüzünü yenilemek mecburiyet haline gelmişti. Seçim öncesi vatandaşlarımız Konak’ı Narlıdere gibi yapmamızı dilediler. Bizler onlara vermiş olduğumuz bu sözü tutmak için büyük bir adım attık. Projeler bitirildiğinde yalnızca Konak’ın değil İzmir’in çehresi değişecek.” dedi.

SOSYAL DONATI ALANLARI ARTIYOR

Beştepeler bölgesinde yapılan imar değişiklikleri ile sosyal donatı alanları çoğaltılıyor. Ayrıca bölgede olan ulaşım problemleri de bu imar planı değişikliği ile çözüme kavuşuyor. Bölgede şu anda herhangi bir spor alanı ve meydan bulunmuyor. Bu değişiklikle bölgede yeni sosyal ve yeşil alanlar meydana çıkarılacak.

Beştepeler bölgesinde sosyal ve kültürel tesislerin miktarı 1.843 metrekareden 14.200 metrekareye çıkarılıyor. Bu kapsamda bölgede aile sağlığı merkezi, semt spor alanları ile meydanlar da kazandırılıyor. Aynı zamanda park alanları 38.574 metrekareden 132.505 metrekareye yükseltiliyor.

Ne düşünüyorsunuz?

78 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emlak Vergisi Değerine Nasıl İtiraz Edilir ?

Manisa Merkez Revizyon İmar Planları Askıda