in , ,

Güvenli Bir Şehrin Olmazsa Olmazları !

Doğru Yapılmış Bir Kentsel Dönüşümün Aşamaları..

İzmir’de deprem ve akabinde yaşananlar, “Güvenli bir şehir inşa etmek mümkün mü?” sorusunu beraberinde getirdi. Kentsel dönüşüm programları, afetlere dayanıklı binaların özellikleri, riskli yapıların belirlenmesi en fazla konuşulan hususlar oldu.

İyi bir kentsel dönüşüm için olması gerekenin ada ya da birleştirilmiş parsel bazlı planlama olduğunu söyleyen Antalya Birleşik Mimarlar Platformu Sözcüsü Bünyamin Zengin, zemin yapısının etütler ve raporlarla tespitinin güvenilir yapılar için öncelik olduğunu vurguladı. Doğru yapılmış bir kentsel dönüşümün 8 ayrı aşamadan geçmesi gerektiğini ifade eden Zengin, bu aşamaları şu şekilde sıraladı:

Değer tespiti,

Planlama,

Kamuoyu anketi,

Avan proje,

Jeolojik ve jeofizik rapor,

Binaların performans analizi ve finans kaynağı üretilmesi,

Yasal garantiler.

MÜHENDİSLER DENETLENMELİ

Kentsel dönüşümün bir kazanç imkanı olarak görülmemesi gerektiğine vurgu yapan Zengin, Mimarlar Platformu’nun tavsiyelerini şu şekilde aktardı: “Kentsel dönüşüm alanlarının belirlenmesi ve planlama çalışmalarının yanısıra sismologlarla birlikte zemin hareketi ve yapısı da incelenmeli. Bunun için her şehirde valilikler ve üniversiteler iş birliği ile uzman laboratuvarlar kurulmalı. Müşavir firma, uygun yeterlilikte ve kentsel dönüşümün bütün aşamalarını yerine getirmeye yetkili olmalıdır. İmar Kanunu’nda yapılacak değişikle, inşaatın başından sonuna kadar denetim firması haricinde proje mühendislerinin de mahalli yönetime raporlama yapması zorunlu hale getirilmeli.”

İMAR PLANLARI, KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ KARŞILAYACAK ŞEKİLDE OLMALI

Kentsel dönüşüm alanlarının emlak ve değer tespiti konusuna yeni yasal düzenlemeler getirilerek mülk sahiplerine bazı imkanlar sunulmasını öneren platformun bu alandaki müracaatları artırmaya yönelik istekleri arasında şunlar da yer aldı: “Kentsel dönüşüm isteğinin hızlanması için ‘kira yardım bütçesi’ oluşturulmalı. İmar planları kentsel dönüşümü karşılayacak biçimde değiştirilmeli. Böylece riskli yapı ve performans analizi başvuruları artmış olur.”

98 ÖNCESİ YAPILARA DİKKAT

İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Mustafa Balcı, güvenli yapılar inşa etmenin mümkün olduğunu dile getirdi ve Kentsel Dönüşüm Kanunu’nun bu amaçla kullanılması gerektiğinin altını çizdi. Balcı, 6 – 7 şiddetindeki depremlerin her an olabileceği uyarısında bulundu. “Antalya’da 1998 yılına kadar yapılmış 120 bin yapının durumunu, kaçının boşaltılması gerektiğini, kaçının güçlendirilmeyi beklediğini, daha sonra inşa edilen yapılardaki kaçakları tespit etmek zorundayız. Bu tespit, önümüze yol haritası çizecek. Yapmamız gereken depremle yaşamayı öğrenmek. Tüm dikkatimizi şehrin özelliklerine ve planlama ilkelerine uygun, güvenilir yapılar inşa etmeye yöneltmeliyiz” çağrısı yaptı.

DAYANIKLI YAPININ 4 BİLEŞENİ

Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Geoteknik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nihat Dipova, depremleri afete dönüştüren nedenleri anlattı ve enkaza dönüşen alanlarda zayıf zemin yapısının yıkımda tek gerekçe olmadığını ifade etti. Dipova, depreme dayanıklı yapı inşası için 4 bileşene ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

1- Arsanın deprem tehlikesinin bilinmesi,
2- Zemin özelliklerinin ortaya konması,
3- Yapı projesinin doğru yapılması,
4- Standartlara uygun malzeme kullanılması.

Prof. Dr. Dipova, “Yapı-zemin-deprem üçlüsünün uyum içinde olmalı. Yan yana iki yapıdan biri yerle bir olurken diğerinin camı bile kırılmıyor. Yani, bölgeye uygun bir proje yapılırsa, malzeme standartlara uygunsa, zemin iyileştirilirse yıkım olmuyor. Ancak, bu maliyetli bir teknik olduğu için birçok uygulayıcı bundan kaçınıyor” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

178 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Binanız Risk Barındırıyorsa Güçlendirmek, Yıkıp Yeniden Yapmak İçin Nasıl Bir Yol İzlemek Gerekir ?

Prof. Dr. Ahmet Ercan, 3 Gün Önce Sisam Fayı İçin Uyarılarda Bulunmuştu