in

Haczedilemeyecek Mallar Kategorisinde Yer Alacak !

Çiftçiler ile ilgili ikinci kanun teklifi meclise sunuldu.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) çiftçiler ile ilgili verdiği kanun tekliflerine bir yenisini ekledi. Geçtiğimiz ay verilen kanun teklifinde çiftçilerimizin yüzde 93’ünün kamu bankalarına ve tarım kredi kooperatiflerine borçlu oldukları belirtilerek borçların tekrar yapılandırılması gerektiği belirtilmişti. Çiftçi sayısı gün geçtikçe azalırken mevcut çiftçileri teşvik etmek ve üretimi arttırmak için en az 60 ay vadeli yapılandırma teklifi meclise sunulmuştu. İlgili kanun teklifinin görüşmeleri devam ediyor. Şubat ayında ise çiftçiler ile ilgili ikinci kanun teklifi meclise sunuldu.

Kanun Teklifinin Onaylanması Durumunda Traktörler Haczedilemeyecek !

Yeni kanun teklifinin gerekçesi şöyle:

İçinden geçtiğimiz salgın ve ekonomik kriz döneminde dünyada ve ülkemizde tarım ve hayvancılığın önemi daha çok anlaşılır hale gelmiştir. Dünyada birçok ülke üretilen tarım ürünlerinin kalitesini ve rekoltelerini artırmak amacıyla çiftçilerini desteklemekte, tarım planlaması yapmakta ve modern aletler ile bilimsel tarım yapmaktadır. Ülkemizde maalesef çiftçilerimiz Anayasa’dan kaynaklı haklarını dahi alamamakta ve borç batağında üretim yapmaya çalışmaktadır. Tüm bunların sonucunda bilhassa son dönemde ülkemizin ekili alanları ve üretim her yıl düşmektedir. Bu doğal olarak ülkemizi kendine yeten bir ülke konumundan hızla uzaklaştırmış 20 yıl önce ihraç ettiği birçok ürünü ithal eder duruma getirmiştir. Bankalar ve kredi kooperatiflerine borç yükü artan çiftçilerimiz yeterli desteği göremediği ve artan girdi maliyetleri yüzünden kar edemez ve borcunu ödeyemez duruma gelmiştir. Her yeni güne haciz kuşkusuyla başlayan çiftçilerin artık üretimde ilk başta gelen olmazsa olmazı traktörleri dahi haczedilmeye başlanmıştır. Üretim araçlarının başında gelen traktör ve buna bağlı teçhizatın elinden alınması, çiftçilerimizi tamamiyle üretimi bırakmak zorunda bırakmıştır. Bu durum karşısında çiftçi çaresiz bir şekilde çözüm beklemektedir.

İcra İflas Kanununda “Borçlu çiftçi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan arazi ve çift hayvanları ve nakit vasıtaları ve diğer eklenti ve ziraat aletleri” haczedilemez dense de kanunda açıkça “Traktör” belirtilmediği için uygulamada farklılıklar görülmektedir. Bu yüzden ilgili kanun “Borçlu çiftçi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan arazi ve çift hayvanları, traktörü ve diğer eklenti ve ziraat aletleri” şeklinde düzenlenerek çiftçilerin traktörünün haczedilmeyeceği net olarak kanunla güvence altına alınmalı ve kanun bu şekliyle tekrar düzenlenerek günümüz ihtiyaçlarına yanıt verir hale getirilmelidir.

Komisyonda Görüşülüyor

Çiftçilerin traktörlerinin haczedilmesi ile ilgili bu kanun teklifi CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi tarafından meclis gündemine getirildi. Komisyonda görüşmeleri devam eden kanun teklifinin onaylanması durumunda son onay merci olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderilecek.

Ne düşünüyorsunuz?

214 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur ?

Korkuteli Belediyesi 189 Adet Gayrimenkulü Satışa Sunuyor