in , ,

Harç Masraflarının Kaldırılması Planlanıyor

Kendi evini alacak olanları sevindirecek önemli düzenleme TBMM gündeminde.

Kendi evini almak isteyenler için maliyet çizelgesinin üzerinde bulunan masraflardan birisi de tapu harcı ödemesi. Tapu harcı ödemesi genelde alıcı tarafından ve evin değeri üzerinden ödeniyor. Mevzuata göre evin değerinin yüzde 4’ü kadar ödenen tapu harcı konut alım sürecinde çok yüksek tutarlı maliyet kalemi oluyor.

DEVLETTEN EV ALACAKLARA TAPU HARCI MUAFİYETİ

Tapu harcı ödemelerine dair önümüzdeki günlerde yeni gelişmeler yaşanabilir. Bu hususta yeni bir düzenlemenin hayata geçirilmesi ve özel şartların sağlanması durumunda binlerce TL’yi bulan harç masraflarının kaldırılması planlanıyor. Kendi evini almak isteyenlere önemli bir teşvik oluşturan düzenlemeye dair ayrıntılar şu şekilde;

492 Sayılı Harçlar Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kapsamında kişinin kendisinin ikamet etmesi için aldığı evler için tapu harcı muafiyeti gelecek. Harç muafiyeti kişi başı üzerinden hesaplanacak.

Kişilere önemli bir avantaj sağlayan düzenleme temelde ebeveyn başına 300 bin TL, çocuk başına ise 150 bin TL’lik bölümün tapu harcından muaf tutulması şeklinde olacak. Söz konusu düzenlemenin esaslarına dair Elfi Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Aydemir açıklama yaptı.

EV SATIŞINDA VE KİRALANMASINDA 5 YIL KURALI

Konuşmasında düzenlemenin hayata geçirilmesi durumunda vatandaşlardan talep edilecek hususlardan bahseden Özkan Aydemir satış ve kiralama kuralına dikkat çekti.

Tapu harcı muafiyetinden faydalanacak konut alacak olan vatandaşların aldıkları evi 5 yıldan önce satamayacaklarını ifade etti. Aynı şekilde alınan yalnızca ikamet amaçlı olacağından vatandaşlar evleri kiralayamayacaklar. Eğer alınan konut 5 yıldan önce kiralanır yada satılırsa daha önce ödenmeyen tapu harcı ödemeleri devlete ödenecek. Ayrıca sonradan ödemelerden harç tutarı gecikme faizi eklenerek ödenecek.

TEŞVİKLER BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Elfi Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Aydemir konuşmasının devamında programa alınmaya hazırlanan düzenlemenin önemine değindi. Konut kredisi faiz oranlarının bu dönemde çok yüksek olduğunu vurgulayan Aydemir vatandaşlar için teşvik ve desteklerin büyük önem taşıdığının altını çizdi.

Aydemir planda olan düzenlemeye dair şunları söyledi. “Tapu harcı muafiyeti hakkında gündemi meşgul eden yeni düzenlemenin hayata geçmesini çok istiyoruz. Çünkü tapu masrafları da en az konut kredisi kadar önem arz eden bir seviyeye ulaşmış durumdadır.”

Ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Murat Kurum Sanayi Tarımı, Turizm, Akıllı Şehir Projeleri’ne Dair Açıklama Yaptı

Taş Ev Nasıl Yapılır ?