in

İzmir’de 109 Bin 921 Hasarlı Yapı Tespit Edildi !

Hasar belirleme çalışmalarının tamamlandığı İzmir’de deprem sonrası yıkılacak ağır hasar görmüş binalar tespit edildi.

İzmir’de yaşanan depremde hasar gören binalara dair tespit çalışmaları dün itibariyle tamamlanırken, son rakamlara göre 109 bin 921 binada hasar tespiti sonuçlanmış oldu. Ağır hasar görmüş yıkılacak bina sayısı 506’ya yükselirken, orta hasar görmüş bina sayısı ise 511 olarak güncellendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir‘de hasar tespiti yapılan bina ve bağımsız birimlere dair en son sayıları açıkladı. Büyük bir hızla İzmir depreminde hasar alan binalar ayrı ayrı kontrol edilerek tespit edilmiş oldu. Binası yıkılacaklar, binalarına hasar olup olmadığını öğrenmek isteyenler ise bu linkten hasar tespit sorgulaması yapabilirler.

Bakan Kurum, twitter üzerinden İzmir’de hasar gören bina ve bağımsız birimlere dair rakamları paylaştı. Kurum, ‘İzmir’de hasar tespit çalışmalarımızda sona yaklaştık. Binaların depremden kaynaklı hasarlarını dikkate alarak, binaları 6 farklı hasar derecesiyle sınıflandıran teknik ekiplerimizin hazırladığı envanterler ışığında İzmir’de deprem dönüşümünü gerçekleştireceğiz.’ dedi.

Bölgede yapılan bütün çalışmaları yakından takip eden ve yetkililerden sürekli güncel bilgileri alan Bakan Kurum, depremde yıkılan Rıza Bey Apartmanı’nın bulunduğu Mansuroğlu Mahallesi’nde devam eden yıkım ve enkaz kaldırma çalışmalarını yerinde inceledi.

İzmir depreminin yol açtığı yıkımda hasar alan binaların belirlenmesinde sona gelindi. İlçeler genelinde binalar ayrı ayrı dolaşıldı ve yıkılacak ağır hasar görmüş, orta hasar görmüş ile az hasar görmüş binalar belirlendi. Bu bina ve bağımsız birimlerin toplam sayısı ise 586 bin 585 olarak açıklandı.

Ne düşünüyorsunuz?

254 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

1.5 Milyon Konut Yabancıya Satıldı

Balıkesir’de Hazineye Ait 20 Kamu Konutu İhale İle Satılacak