in

Hayalet Şehir Açılıyor !

46 yıllık esaret son buluyor.

Hayalet Şehir Açılıyor voorgo.com

Hayalet Şehir olarak anılan Kapalı Maraş Bölgesi ile ilgili Kuzey Kıbrıs Başbakanı Ersin Tatar önemli bir açıklama yaptı. Kuzey Kıbrıs Barış Harekatı sonrası 46 yıldır kapalı tutulan ve bir dönemin en fazla ziyaretçi alan gözde turizm bölgesi Maraş’ ın eski güzel günlerine döndürüleceğini ifade etti.

KAPALI MARAŞ BÖLGESİ AÇILIYOR !

Ersin Tatar, Maraş’ın çok hızlı bir şekilde açılması yönünde çalışmalar yaptıklarını belirterek Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açıklamalara da değindi. Tatar, BM tarafında yapılan “Maraş açılırsa eski sahiplerine iade edilmelidir” yönündeki açıklamanın ardından, bölgenin KKTC sınırları içerisinde bulunduğunun unutulmaması gerektiğini belirterek KKTC yönetiminde olan bölgenin eski güzel günlerine döndüreleceğini ifade etti.

Türkiye tarafından yapılan Kıbrıs Barış Harekatı sonrası Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ nin aldığı karar kapsamında o dönem Akdeniz’in Las Vegas’ ı olarak isimlendirilen Maraş Bölgesi yerleşime, iskana kapatılmış ve bu bölge güvenlik kordonu olarak kullanılmaya başlanmıştı.1974 yılında düzenlenen ikinci barış harekatı ile söz konusu bölge Kıbrıs sınırlarına dahil edilmiş, bu bölge içerisinde bulunan Gazimağusa, alınan karar gereğince Kıbrıs adasını ikiye ayıran ve Birleşmiş Milletler tarafından denetlenen ‘Yeşil Hat’ tampon bölgesi olarak kullanılmaya başlanmıştı. Giriş çıkışlara kapatılan ve 46 yıldır boş olan bölge bu nedenle hayalet şehir adı ile anılmaktadır.

Ne düşünüyorsunuz?

258 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

2022 Yılında Faliyete Geçecek voorgo.com

2022 Yılında Faliyete Geçecek !

Emlaçıların Yeni Dijital Dünyası ! 'Dijital Gayrimenkul Okuryazarlığı voorgo.com

Emlakçıların Yeni Dijital Dünyası ! ‘Dijital Gayrimenkul Okuryazarlığı’