in

Hazine ve Maliye Bakanlığı Takipte !

Bakanlık, bankalar ile ortak bir çalışma sürdürüyor !

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın takibinde olan usulsüzlüklerden biri de gayrimenkul alım ve satım sürecinde rayiç bedel üzerinde yapılan değişiklikler. Bakanlık bu hususta önemli çalışmalar yürütüyor.

MALİYE BAKANLIĞI BANKALAR ÜZERİNDEN TAPU HARCI ÖDEMELERİNİ TAKİP EDİYOR !

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın son yıllarda yapılan konut alım ve satımlarına dair incelemeleri bankalar üzerinden oluyor. Konut alım ve satım prosedürlerinin büyük kısmının kredili olarak gerçekleştirilmesi sebebiyle bakanlık bankalar ile ortak çalışma gerçekleştiriyor. Maliye Bakanlığı ile tüm bankalar arasında kurulan özel bir sistem ile, ne kadar konut kredisi kullanıldığı inceleniyor. Kullanılan konut kredisinin tespit edilmesini sağlayan Maliye Bakanlığı bu sistem üzerinden elde edilen verileri, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne bildirilen tapu değeri ve ödenen tapu harcı ödemeleriyle kıyaslıyor.

Bakanlığın görevli vergi müfettişleri tarafından yapılan denetimlerde daha yüksek konut kredisi çekmesine rağmen tapuda daha düşük tutar beyan ederek tapu harcı ödediği belirlenen taraflara ceza kesiliyor. Maliye Bakanlığı’nın tespit ettiği usulsüzlükler sonrası ise eksik ödeme yapılanlardan bütün bu tutarlar tahsil ediliyor.

Kesilen ceza tutarlarında uygulanan formül ise şöyle; tapu tutarını eksik gösterip eksik ödeme yapanlar ilk önce eksik yatırdıkları tapu harcının tamamını tekrar ödüyorlar. Bununla beraber Maliye Bakanlığına usulsüzlük cezası ödüyorlar.

Daha önceden bu durumda olanlar ise dilekçe ile bu durumu düzeltebilirler. Bunun için tapu harcı pişmanlık beyannamesi doldurulması gerekiyor. Bu beyanname ile usulsüzlük cezası ödenmiyor. Yalnızca eksik olan harçlar ödeniyor.

Ne düşünüyorsunuz?

129 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

MASAK Bazı Meslek Gruplarına Yönelik Uyarılarda Bulundu

Yer Altı Baraj Projesi Hayata Geçiyor !