in ,

Hazine’den DASK’a Destek

Hesaplanan hasar tutarı Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinden ödenecek.

İzmir depreminde konutu zarar gören vatandaşlara ödeme yapmaya başlayan DASK’ın üstlendiği zorunlu deprem sigortası riskleri için devlet tarafından toplam 3.37 milyar liralık reasürans desteği sağlanacak.

İzmir’in yaralarını sarmak için seferber olunurken, bugüne kadar sayısız depremle sarsılan Türkiye’de zorunlu deprem sigortasının önemi bir kez daha anlaşıldı. Yaklaşık 635 bin evin deprem sigortasının bulunduğu İzmir’de hasar belirleme çalışmalarına başlayan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), konutu hasar gören deprem sigortası poliçe sahiplerine ödemelere başladı. DASK tarafından üstlenilen zorunlu deprem sigortası riskleri için devlet tarafından toplam 3.37 milyar TL hasar için reasürans desteği sağlanacak. İzmir depreminde konutu hasar gören poliçe sahiplerine dün itibariyle yapılan ödeme de 6.5 Milyon lira oldu.

Hasar Eksperleri Sahada

İzmir depreminin akabinde hasar belirleme çalışmalarının yerinden yönetimi için “DASK İletişim Merkezi” kuruldu. DASK, İzmir depreminin akabinde ilk etapta 100 hasar eksperi ile sahaya indi. Bu sayı daha sonra 200’e çıkarılacak. Eksperler hasar ihbarı yapan sigortalıların evlerinde inceleme yaparak, raporu mobil cihazlardan anında ulaştırıyor. Böylece hasar süreçleri çok daha süratli biçimde sonuçlandırılıyor. Hasar belirleme çalışmaları ve ödemelerin bir ay içinde tamamlanması bekleniyor.

40 Milyar TL’lik Kapasite

DASK’ ın 1 Kasım ile 31 Ekim 2021 dönemi koruma programı dikkate alınarak verilecek 3.3 milyarlık devlet desteğine dair Cumhurbaşkanlığı kararı 1 Kasım’dan itibaren geçerli olacak. İhtiyaca göre pay alınan reasürans dilimlerine dair hasar ödemelerine devlet payı oranında katılım sağlanacak. Hesaplanan hasar tutarı Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinden ödenecek. DASK’ ın biriken deprem rezervi ve reasürans imkanları ile 25 Milyar lira olan hasar ödeme kapasitesi Kasım ayı itibarıyla 40 Milyar liraya çıkarıldı.

Sigortalılık Oranı Arttı

Son yirmi yılda zorunlu deprem sigortası kapsamında maddi hasarlar için ev sahiplerine 440 Milyon lira ödeme yapıldı. Bu ödemenin 220 Milyon lirası Elazığ’da yaşanan son depremde gerçekleştirildi. DASK’ ın Türkiye genelinde sigortalılık oranı yüzde 56. Sigortalı ev sayısı da 10 Milyona ulaşırken, her iki evden biri sigorta kapsamına alınmış durumda. Marmara Bölgesi yüzde 67’lik sigortalılık oranıyla ilk başta yer alırken, sigortalılık oranları Ege Bölgesinde yüzde 54 düzeyinde.

Bu yıl Malatya, Elazığ, Manisa ve İzmir depremlerinin sonrasında deprem sigortasına online müracaatlarda rekor artış yaşanırken, poliçe sayısı da 10 Milyona ulaştı. Deprem sigortasında asgari prim tutarı risk grubuna göre 40-120 lira arasında değişiyor. Zorunlu deprem sigortası hasar ihbarının ALO DASK 125 çağrı merkezi, www. dask.gov.tr internet ve e-devlet üzerinden yapılması gerekiyor. DASK’ ın 6 Bin 600’ü İzmir‘den olmak suretiyle depremden etkilenen 14 ilden aldığı toplam hasar ihbarı sayısı 12 Bine yaklaştı. Bu ihbarların 10 bin 500’ü İzmir’den geldi.

Ne düşünüyorsunuz?

112 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konut Kredilerinin Yarıdan Fazlası Türkiye’nin En Büyük 4 İlinde Kullanıldı

Tarımsal Arazi Satışında Önalım Hakkı Kaldırıldı