in , ,

Hazır Ofis Kiralarken Dikkatli Olun!

Ofis kiralarının artmasıyla birçok ofis hazır ofislere yöneldi.

Hazır Ofis Kiralarken Dikkatli Olun voorgo.com

Endless Offices Genel Müdürü Gökmen Özdemir yaptığı açıklamada, hazır ofisleri kiralarken vatandaşların dikkat etmesi gereken hususları ele aldı.

Birçok şirketin hazır ofislere yönelme sebebi ofis kiralarındaki artış, yüksek kurulum maliyetleri ve fatura gibi masraflar. Bu ofisleri genelde yabancı şirketler, girişimciler ve ofis masraflarını en aza indirmek isteyen firmalar talep ediyor. Hazır ofislerde ödemeler sabit, tek bir faturanız bulunuyor. Ancak süprizlerle karşılaşmamak için sözleşmede dikkat edilmesi gereken püf noktalar yer alıyor.

Sözleşmeyi mutlaka okuyun!

Endless Offices Genel Müdürü Gökmen Özdemir, kiracıların kullanım hakları konusu ile ilgili bir sürprizle karşılaşmamaları için sözleşmelerini iyi okumaları gerektiğini belirtti. Kiralamaların çoğunun e-posta ya da telefon görüşmeleri sonucunda olduğunu dile getiren Özdemir, sözleşme yapmadan önce sanal ofisin bulunduğu binanın mutlaka gidilip görülmesi gerektiği konusu ile ilgili uyarılarda bulundu.

Ofis kiralarken anlaşmada gözden kaçan bazı küçük ayrıntıların yer alabileceğini söyleyen Özdemir, şunları ekledi ;

“Anlaştığınız ücretin dışında aidat bedeli gibi gösterilen toplantı odası saati, telefon, sekreterya hizmeti, otopark, mutfak masrafları gibi ekstra bedeller yer alabiliyor. Bu bedeller ay sonunda faturanıza ekstra olarak yansıyabiliyor. Bunu engellemek için paketinizde bulunan hizmet ve hakları iyi inceleyin.”

Yarı yarıya daha ucuz.

Türkiye’de hazır ofis sektörü de gün geçtikçe büyüyor. Türkiye’de hazır ofis hizmeti veren büyüklü küçüklü çoğu lokal olmak suretiyle 150′ den çok firma bulunuyor. Toplam hizmet verdikleri alanın bu yıl 250 bin metrekareye ulaşması hedefleniyor. Son dönemde boş kalan çoğu ofis, geleneksel bir ofis kiralama masrafına göre yüzde 50 daha ekonomik olan hazır ofise dönüştürülüyor.

Tek fatura

Ofis kullanmadan kurumsal bir tasarıma sahip olmak için ‘sanal ofis’ hizmetinden faydalanmak isteyenler resmi iş adresi ve kargo karşılaması için aylık aşağı yukarı 219 TL öderken, buna numara tahsisi, sekreterya hizmeti, toplantı odası kullanımı gibi masraflar eklendiğinde aylık ücret 500 TL’ye çıkıyor. Internet, sekreter, telefon, aidat, elektrik, su, ısıtma-soğutma, tarayıcı, fotokopi, mutfak giderleri, temizlik, otopark, toplantı odası ücretleri dahil edildiğinde toplam hizmet bedeli en az aylık 2 bin 500 TL’ olarak ücretlendiriliyor.

Kiralardaki artış ve kurulum maliyetlerine karşı masraflarını en aza indirmeyi talep eden firmalar, yabancı şirketler ve girişimciler, sabit ücretle hizmet veren hazır ofislere yöneldi. Saatlik, günlük, aylık kiralama imkânı veren bu ofislerde ekstra ücretlerle karşılaşmamak için sözleşme iyi incelenmeli ve hizmetin sunulduğu bina daha önceden mutlaka ziyaret edilmeli.

Hangi hizmetler sunuluyor?

. Günlük, saatlik, aylık kiralama imkanı

.Tam donanımlı, dekore edilmiş ofisler

.Toplantı odaları

. Misafir ve çağrı karşılama

. Evrak takibi

. 7/24 kullanım

. Mutfak

. Teknik destek

. Sekreter

Kullanım saati

Hazır ofislerde kira bedellerinin şahıs sayısına mı yoksa oda metrekaresine göre mi düzenlendiğine dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Özdemir, ofislerin saat 18’den sonra da kullanım hakkı olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek kullanım saatlerine de dikkat çekti. Ayrıca ortak alan ve aktiviteler çalışanların motivasyonu açısından önemli. Bu alanlar da incelenmeli” dedi.

Dünyada 5 milyon kişinin hazır ofislerde çalıştığı tahmin ediliyor.

 <

Ne düşünüyorsunuz?

132 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

tapu-senedi-voorgo

Hisseli Tapu Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler? Hisseli Arsa Satışı Nasıl Olur?

İmar Barışına Başvuru Sayısı 10,5 Milyonu Aştı voorgo.com

İmar Barışına Başvuru Sayısı 10,5 Milyonu Aştı!