in

Haziran Ayının Son Haftasında Temeli Atılacak !

Kanal İstanbul’a dair detaylar belli olmaya başladı.

Türkiye’de son yılların en büyük projesi olan ve üzerinde çokça tartışılan Kanal İstanbul ile ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor. Haziran ayının son haftasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılacak temel atma töreninin sonrasında proje kapsamında yapılacak ilk köprünün inşaatına başlanacak.

İNŞA EDİLECEK İLK KÖPRÜNÜN DETAYLARI BELLİ OLDU

Kanal İstanbul projesi kapsamında yapılacak olan ilk köprünün Kuzey Marmara otoyolu Projesi Başakşehir – Bahçeşehir – Nakkaş Kesimi işi kapsamında Sazlıdere geçişine bağlanacak. İlk köprünün toplam uzunluğu 1.618 metre olacak. Köprü üzerinden 2×4 şeritli trafik geçişi imkanı bulunacak. 46 metre genişliğinde olacak köprünün kuleleri Diamond geometrisi ile inşa edilip 196 metre olacak.

İnşa edilecek olan ilk köprünün ana açıklığı 440 metre, sağ kısımda ve sol kısımda bulunan 210 metrelik yan açıklıklarla uzunluk 860 metre olacak. Viyadükler de eklendiğinde toplam uzunluk 1.618 metreye ulaşacak. Eğik askı halat miktarı 136 ve ankraj miktarı da 272 adet şeklinde hesaplandı. Köprünün kuleleri plan boyutları ve cidar kalınlıkları açısında değişken kutu kesitli olacak. Kuleler iki adet betonarme ayak üzerinde duracak. Bu ayaklar tabliye seviyesinde ve tepe bölümünde krişler vasıtasıyla birbirlerine bağlantılı olacaklar.

6 KÖPRÜ İNŞA EDİLECEK

Kanal İstanbul projesi kapsamında güzergahta toplam 6 köprünün inşaatı tamamlanacak. Projenin genel maliyeti bugünkü hesaplamayla 15 Milyar dolar olacak. İnşa edilecek 6 köprünün maliyeti ise 1,4 milyon dolar olarak hesaplandı. Ancak ihale aşamasında bu maliyetler düşebilecek.

5 YILDA TAMAMLANACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkililerinin verdikleri bilgilere göre Kanal İstanbul projesinin inşa aşamasında 500 bin şahsa istihdam sağlanacak. Kanal İstanbul bitirildiğinde kanalın her iki yakasında iki ayrı şehir kurulacak. Bu alanlarda yapılacak olan konut projeleri ile Kanal İstanbul’un maliyetinin çıkarılmasına dair de bir çalışma hazırlığı yapılıyor. 5 yıl sürecek olan inşaat çalışmalarının en geç 2027 yılında tamamlanması amaçlanıyor.

Ne düşünüyorsunuz?

212 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İzmirli Müteahhitler Mesleğin Sorunlarını Masaya Yatırdı

Mevzii İmar Planı Nedir ?