in ,

Her AVM Kendi E-Ticaret Sitesini Açacak !

Sanal AVM’ ler geliyor !

Piyasayı tekrar canlandırmak için AVM’lerde yeni hazırlık başladı. Yeni kurulacak sistem ile her AVM kendi e-ticaret sitesini açarak bölgesinde bulunan tüketiciye satış yapacak. Bu sayede ilk etapta yaklaşık 6 bin şahsa istihdam sağlanacak.

Tüm dünyayı derinden etkileyen pandemi sebebiyle 18 Mart tarihinde kapılarını kapatan 1 Haziran normalleşme sürecinde ise kapılarını açan alışveriş merkezleri, ek istihdam yaratmak, tekrar başlayan kısıtlamalar sebebiyle düşen gelir kaybını önlemek için önemli bir hamleye hazırlanıyor.

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, sanal AVM girişimini hızla hayata geçirmek için bir program üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Altaş’ın verdiği bilgiye göre her AVM kendi e-ticaret sitesini yani sanal AVM’sini oluşturacak. Tüketici kendi oturduğu semte veya mahalleye en yakın AVM’nin e-ticaret sitesine girip dilediği mağazadan online alışveriş yapabilecek. Ürün AVM’nin kendi kurduğu veya anlaştığı kurye ekipleri vasıtasıyla tüketiciye ulaştırılacak. Tüketici isterse çok sayıda ürün alıp evinde deneyerek kuryeye geri teslim edebilecek.

AVM’lerin 2020 yılında yaşanan problemler sebebiyle mağazalara verilen kira destekleriyle birlikte yılı gelir bazında yüzde 40’lık bir daralmayla yaşadıklarını, 2021 yılında da aynı olmasa da kaybın bir süre daha devam etmesini öngördüklerini belirten Başkan Altaş, bu modelle AVM’ler ve mağazaların gelir kaybını bir nebze olsun azaltmayı planladıklarını belirtti.

AVM’LER MAHALLEYE YAYILIYOR

Bu modelin bilhassa kargolarda ürünleri karışan, taşıma esnasında ürünü zarar gören veya değişim için muhatap bulmakta zorluk çeken tüketici için oldukça önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Altaş, “Aslında tamamiyle tüketici lehine bir girişim bu. AVM’yi mahallelere yayıyoruz. Bu model bunun dışında ek istihdam yaratacak. Her AVM kendi moto-kurye ekibini kuracağı için tek vardiyada 3 bin, iki vardiyada ise aşağı yukarı 6 bin ek istihdam yaratılmış olacak” ifadelerini kullandı.

HEM AVM HEM MARKA KAZANACAK

Altaş, bunun aynı zamanda gelir paylaşımı modeli olduğunu anlattı. “Markaların internet siteleri üzerinden yapılan alışverişlerde gelir yalnızca genel merkeze giderken artık hem markanın franchise’ı, hem AVM hem de marka kazanacak. Bu hem alışverişi artırıcı hem de geliri paylaştıran bir model. Temassız alışveriş olanağı da sunmuş olduğu için de cazip. Bir yandan da tüketici mağduriyeti önlenmiş olacak. Tüketici ürünü sıkıntılı olduğunda kendisine yakın AVM’den satın alma yaptığı için mağazaya gidip muhatap bulabilecek.”

Ne düşünüyorsunuz?

168 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İstanbul Ticaret Odası’ndan Yatırım Çağrısı

Türk Müteahhitler Dağlık Karabağ İmarında Rol Almak İstiyor !